Зараз головне джерело ІПСО — це TikTok: телеведучий Григорій Герман розповів, як боротися з інфоманіпуляціями

Марія Бондар редакторка сайту
Зараз головне джерело ІПСО — це TikTok: телеведучий Григорій Герман розповів, як боротися з інфоманіпуляціями

Григорій Герман, ведучий програми Ранок у великому місті на ICTV2 та оглядач каналу ICTV, став гостем програми Друга кава на радіостанції Київ FM.

Разом із його колегою, Андрієм Ковальським, який є ведучим новинної програми Факти ICTV та телемарафону Єдині новини, обговорили, як розпізнавати та протидіяти ворожим інформаційно-психологічним операціям (ІПСО).

У центрі уваги — маніпуляції, які поширюються через соцмережі, правила інформаційної гігієни та способи, якими пропаганда впливає на емоції. Григорій Герман поділився власними спостереженнями та порадами, зосередившись на тому, як не стати жертвою інформаційних пасток.

TikTok — головне джерело ІПСО

Григорій наголосив, що сьогодні TikTok є основним майданчиком для поширення дезінформації, зокрема негативних інформаційних вкидів. За його словами, саме через цю платформу запускається близько 80% усіх маніпулятивних повідомлень.

— Потім воно йде в Instagram, далі — у Facebook, але ця соцмережа — доволі складна штука, дуже дискусійна. Ось це основні соцмережі, які поширюють ІПСО. Що стосується оперативної інформації, інколи вона вкидається через Telegram, — пояснив Герман.

Мова, яку розуміють усі

Для успішного розвінчання міфів, вважає ведучий, важливо використовувати зрозумілу та доступну мову, а не обмежуватися формальними визначеннями. Замість цього краще звертатися до яскравих прикладів, які знайомі кожному.

— Найбільше люди розуміють і сприймають інформацію, коли ти говориш людською мовою. Варто використовувати приклади, знайомі людині з кіно, літератури, пісень абощо, — зазначив він.

Григорій Герман та Юлія Зорій, ведучі програми Ранок у великому місті

Правило п’яти годин

Одним із найважливіших принципів інформаційної гігієни Герман називає вміння давати час інформації “відстоятися”, особливо якщо вона викликає емоційний сплеск. Він застерігає від негайних репостів і закликає зачекати перед тим, як поширювати повідомлення.

Якщо ви побачили якесь повідомлення і воно вас емоційно тригерить, викликає бурю емоцій, а поки ви матюкаєтесь, рука тягнеться до кнопки репост — зупиніться і дайте цій інформації відстоятися мінімум 5 годин.

Після цього або з’явиться спростування від офіційних органів, або історія набуде розвитку, або з’явиться першоджерело, — порадив Григорій.

Маніпуляції з успіхами

ІПСО не завжди працює через негатив, підкреслив ведучий. Часто пропагандисти завищують очікування, щоб потім спровокувати розчарування. Як приклад, він навів ситуацію на території Курської області, де російська пропаганда назвала окремі тактичні дії ЗСУ масштабним контрнаступом.

— Коли вам штучно завищили очікування, а вони не виправдалися, у вас виникає негатив до всієї ситуації, — застеріг Герман, пояснюючи, як подібні маніпуляції сіють зневіру серед людей.

Як не стати жертвою маніпуляцій

Григорій Герман радить зберігати критичне мислення, уникати емоційних рішень і завжди перевіряти інформацію з кількох джерел. Ворожа пропаганда використовує соцмережі як ефективний інструмент маніпуляції, і лише обережність і розсудливість допоможуть уникнути її пасток.

У соцмережах нас часто можуть спіткати фейки, як умисні та злочинні, так і неусвідомлені. Читай далі: як орієнтуватися у сучасному просторі та не вестися на неправдиву інформацію в Мережі. 

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.