Витік газу — завжди небезпека. Стрес і паніка лише погіршують ситуацію. Особливо тепер, в умовах війни, люди можуть стикатися з небезпечними наслідками обстрілів чи екстреної евакуації — наприклад такими як витік газу.
Що робити, якщо відчули запах газу — поради, які допоможуть врятувати життя та оселю, читай у нашому матеріалі.
Однією з причин неприємного запаху є підвищення концентрації одоранту. Це спеціальна речовина, яку додають до газу на газорозподільних станціях. Оскільки чистий природний газ переважно складається з метану, який не має ні кольору, ні запаху.
В Україні найчастіше як одорант використовують етилмеркаптан або етантіол. Він має специфічний запах, який, зазвичай, порівнюють з запахом тухлих яєць. Отож його важко не відчути.
Що НЕ можна робити, якщо в оселі відчувається запах газу
- користуватися сірниками, запальничками та іншими джерелами відкритого вогню;
- вмикати світло та електроприлади;
- користуватися електродзвінками квартир;
- користуватися телефоном з дисковим номеронабирачем;
- користуватися електричними й акумуляторними ліхтарями.
Unsplash
Що робити, якщо відчули запах газу
- негайно припинити користування газовими приладами: перекрити вентилі на газовому приладі й крани подачі газу перед ними, забезпечити провітрювання приміщень;
- відкрити вікна та двері;
- викликати аварійну службу газу за телефоном 104;
- не дозволяти входити стороннім у приміщення;
- попередити сусідів;
- організовано і без паніки виводити людей із загазованих та сусідніх приміщень;
- після прибуття бригади аварійної газової служби, діяти за їх вказівками.
Під час тривалого горіння газу в закритому приміщенні може утворитися чадний газ — дуже токсична речовина, яка за кімнатної температури активно реагує з киснем і здатна зменшувати концентрацію кисню в повітрі та крові. Якщо вчасно не зреагувати та не провітрити приміщення, а також не надати медичну допомогу, то людина непритомніє, у неї зупиниться дихання і може настати смерть.
Про отруєння чадним газом свідчить кіптява, червоно-жовтий колір полум’я, наявність сторонніх запахів у приміщенні, коли заходиш до нього зі свіжого повітря.
Людина може відчути:
- головний біль;
- запаморочення;
- шум у вухах;
- нудоту, блювоту;
- загальну слабкість;
- частий пульс;
- сухий кашель.
Крім чадного газу, у невеликих кількостях можуть утворюватися небезпечні для життя шкідливі хімічні з`єднання: формальдегід та ацетон. Ось чому з газовими приладами потрібно поводитися особливо обережно, і завжди дотримуватись правил безпеки.
Що робити при витоку газу — відео
Сподіваємось, що наші читачі відповідальні та розуміють всю важливість дотримання правил безпеки при користуванні газом. Наш матеріал нагадає тобі про це.
А як швидко й просто дізнатися особовий рахунок в Нафтогазі, — читай у нашому матеріалі. Будь завжди обізнаним/-ою разом з Вікнами.
Більше відео? Ексклюзиви, інтерв’ю, смішні шортси і не лише – зазирай на Youtube Вікон. З нами затишно!