Зерна “зради” сіють у TikTok — як не натрапити на ботоферми й “наживку” росіян

Ірина Танасійчук журналістка сайту
Зерна “зради” сіють у TikTok — як не натрапити на ботоферми й “наживку” росіян

За різними даними в Україні від 12 до 17 млн людей користується соцмережею TikTok. З них більша частина — це діти, підлітки та молодь. Але дорослі та пенсіонери теж є цільовою аудиторією застосунку, а з кожним роком їхня кількість лише збільшується. 

Після повномасштабного вторгнення користувачі почали сприймати ТікТок як ресурс новин, а не тільки як мережу розважального чи пізнавального контенту.

Саме тут Росія активно плодить тисячі підконтрольних їй акаунтів і блогерів. Вони транслюють українським та іноземним користувачам брехню про фронт, маніпуляції про ТЦК та інші фейки про болючі теми. 

Українська правда спільно із засновницею ініціативи Як не стати овочем Оксаною Мороз зібрали приховані (і не дуже) небезпеки TikTok та який контент міняє світогляд українців. 

Через кого Росія працює у ТікТок

У квітні 2024 року Центр протидії дезінформації заблокував акаунти, які поширювали російську дезінформацію в ТікТок.

Першими заблокували 24 з 83 каналів, серед них сторінки відомого антивакцинатора Остапа Стахіва, пропагандистки Діани Панченко та народного депутата Олександра Дубінського. 

Однак керівниця проекту з дослідження дезінформації в OpenMinds Юлія Дукач зазначає, що блокування окремих проросійських блогерів абсолютно неефективне

— Акаунти доволі швидко відновлюються та повертають назад аудиторію, — каже експертка, і цю думку легко підтверджує акаунт колишнього нардепа Ігоря Мосійчука, який внесли у список проросійських у березні 2024 року. 

Після блокування він зареєстрував ще один акаунт, а потім ще кілька. У вересні 2024 року екс-нардеп закликав підписуватися на свій дев’ятий профіль у ТікТок, хоча усі попередні були заблоковані. 

З усіх сторінок він продовжував розповідати про капітуляцію влади, свавілля ТЦК і волонтерів-мародерів. Нині він веде ТікТок-акаунт Проти Зе, перший допис на якому було опубліковано 16 березня 2025 року. 

Ще один тіктокер, автор пісень Ухилянт й Тиса, український реп-виконавець Юрій Лісовський зараз поширює контент зі свого 15-го профілю. 

Для протидії дезінформації ТікТок почав розміщувати інформаційні повідомлення щодо загрози дезінформації. Наприклад, якщо пошукати пісні Лісовського, з’явиться повідомлення: “Шукаєте контент про війну в Україні? Остерігайтеся дезінформації”. 

Важливою особливістю ТікТок є те, що аудиторія рідко бачить у стрічці контент від акаунтів, на які підписана. Зазвичай там з’являються відео, які найбільш релевантні уподобанням користувача. 

Тому акаунт, який раніше був заблокований, через цю особливість може швидко повернути обсяг аудиторії. Інша негативна особливість — те, що навіть акаунти ботів здатні збирати сотні тисяч переглядів та лайків без жодного підписника. 

Як влаштована російська пропаганда в соцмережі

Враховуючи всі перераховані особливості, Росія діє у такий спосіб. По-перше, створює ботоферму з найпримітивнішими акаунтами, на яких встановлюють випадкові аватарки та додають мінімум інформації про профіль. 

По-друге, монтується емоційне відео з реальних кадрів або генерується за допомогою ШІ. Далі це відео протягом дня масово публікується на сотнях акаунтів.

Згодом боти в перші секунди після виходу масово ставлять лайки, коментують та дивляться до кінця.

Це сигнал алгоритмам, що відео має популярність. Соцмережа починає пропонувати його реальним користувачам.

Водночас ботоферми атакують проукраїнський контент, публікуючи першими негативні коментарі, щоб понизити такі відео у видачі ТікТок.

Штучний інтелект та пропаганда: як працюють пліч-о-пліч

Видання Texty провело аналіз більш ніж 10 тисяч коментарів до чотирьох популярних відео, який робить жартівливі публікації про політиків на передовій з використанням дипфейку. 

Лише третина коментаторів розпізнала в контенті ознаки ШІ. Ще 20% зичили фейковим Ляшку та Луценку янгола-охоронця на фронті та дякували за сміливість.

ШІ створив можливості для створення фейкових акаунтів українських військових у ТікТок, адже багато бійці розповідають про бойові будні на своїх сторінках. 

Штучний інтелект дозволяє змінювати аудіодоріжку, накладати інші субтитри та заливати відео з новими меседжами про “поганих командирів”, неякісне забезпечення, оточення тощо. 

TikTok-блогери “з народу”

Деякі тіктокери привертають увагу своєю простою та “неглянцевою” подачею контенту. Одна з них — дівчина Діана, яка називає себе блогером із села.

У неї стотисячна аудиторія, яка регулярно надсилає їй гроші на покращення життя — від купівлі продуктів на тиждень до предметів розкоші.

Діана демонструє просте життя без “успішного успіху”: не ходить на роботу, бо TikTok принесе більше грошей.

І таких блогерів достатньо багато, а дехто з них у певний момент починає у дуже простих (іноді доволі нецензурних) виразах аналізувати політику та військову справу.

Такі блогери публікують відео, виходячи не зі спеціалізації свого акаунта, а орієнтуючись на актуальність теми та свої емоції щодо них.

Наприклад, сторінка про риболовлю, ролики на якій збирали 10-20 тисяч переглядів, поширила жартівливе відео з очерету з текстом: “19 травня. Ну і де ваше ТЦК?”. Його переглянули 3,4 мільйона глядачів.

Новини у ТікТок

27% українців у середині 2024 року дізнавалися про новини з ТікТок, свідчать дані дослідження мережі Опора. Здебільшого це новинні агрегатори, а не професійні медіа. 

Щоб створити довіру до своїх відео, такі акаунти використовують лого відомих новинних брендів.

Так, на сторінці анонімного агрегатора Україна онлайн є відео з обличчям телеведучого Вадима Карп’яка та лого телеграм-каналу Труха. А лінк у шапці профілю веде на містичний канал з 900 підписниками.

Ці сторінки публікують все — від патріотичного контенту та кадрів нищення росіян. Часто там трапляються й російські наративи.

Тож є над чим замислитися під час перегляду чергового підозрілого відео, яке, ймовірно, може просувати щось не те, що ти планував (-ла) побачити у своїх рекомендованих.

Ми також розповідали, як російська пропаганда розставляє сітки на наших дітей у відеоіграх.

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.