Ти, напевно, думаєш, що твоя щомісячна плата за газ покриває все, що стосується газових труб у твоєму будинку, чи не так?
Але ні! Виявляється, більшість витрат на обслуговування внутрішніх газових мереж лягає саме на нас, власників житла.
Розберімося, за що саме ти платиш окремо і чому це дуже важливо.
Плата за газ: що входить і що не входить
Коли ти щомісяця сплачуєш за розподіл газу, ти оплачуєш лише техогляд, ремонти та оновлення газової системи до того місця, де труба заходить у твій будинок.
Тобто, газовики відповідають за великі труби на вулиці, але не за ті, що вже всередині твого багатоквартирного чи приватного будинку.
За законом, а саме Законом України Про житлово-комунальні послуги, усі витрати на утримання газових комунікацій, які вже знаходяться всередині будинку, несуть власники житла, співвласники або ті, хто керує будинком.
Це означає, що піклуватися про справність і безпеку газової системи у твоїй оселі – це твоя пряма відповідальність.
Два види платежів для мешканців багатоквартирних будинків
Якщо ти живеш у багатоповерхівці, то є два основні види витрат на обслуговування газових мереж, за які тобі доведеться платити:
- Обслуговування спільних газових труб.
Це ті труби, які йдуть по під’їздах та по зовнішніх стінах будинку. Вартість цих робіт ділиться між усіма квартирами, де є газ.
Ціна залежить від того, скільки квартир у будинку та яка довжина цих спільних труб: чим більше квартир і чим коротші труби, тим дешевше вийде для кожної квартири.
Наприклад, мінімум може бути 100 грн з квартири, а в старих будинках з багатьма розгалуженнями – до 900 грн.
Але це не щомісячний платіж! Ти платиш його раз на 3 або 5 років.
- Обслуговування газових приладів та труб у твоїй квартирі.
Ці роботи робляться безпосередньо у тебе вдома, якщо ти уклав окремий договір з газовою компанією. Ціна залежить від того, скільки газових приладів у тебе є.
Наприклад, почистити та відрегулювати газову плиту може коштувати від 360 грн.
Якщо у тебе приватний будинок: повна відповідальність
Якщо ти власник (-ця) приватного будинку, то ти самостійно відповідаєш за повне технічне обслуговування всіх газових труб – як тих, що зовні, так і тих, що всередині будинку, а також усіх газових приладів.
Вартість обслуговування приладів така ж, як і для квартир.
Чому це так важливо для тебе?
Регулярне техобслуговування — це не просто папірець, а запорука твоєї безпеки.
Ось приклад: нещодавно Харківська філія Газмережі перевірила газові труби у 247 багатоповерхівках і знайшла та усунула понад тисячу витоків газу. Уяви, скільки аварій чи навіть вибухів це могло б спричинити.
Крім того, близько 900 сімей вже замовили індивідуальне обслуговування своїх газових приладів (плит, котлів, колонок), щоб вони працювали безпечно й ефективно.
Отже, розуміння, за що ти платиш, і регулярне проведення техобслуговування – це ключ до твоєї безпеки та спокою вдома.
Раніше ми розповідали про загрози енергетичній безпеці України. Тепер президент Зеленський попередив про можливий дефіцит газу через атаки Росії. Читай більше в матеріалі.
Більше відео? Ексклюзиви, інтерв’ю, смішні шортси і не лише – зазирай на Youtube Вікон. З нами затишно!