Хай би як не розвивалася гендерна рівність, але чоловіки попереду жінок в усьому, що стосується кар’єри та заробітку. І це характерно не лише для України, а й для, як здається, демократичніших та прогресивніших держав.
Різні дослідження доходів показують, що жінки отримують меншу зарплатню, іноді виконуючи таку ж роботу, як і колеги-чоловіки. А в різних країнах розрив у зарплаті сягає немаленьких показників. RFI проаналізували дані щодо зарплатні жінок в Україні, ЄС та США.
Гендерна нерівність в оплаті праці: яку зарплату отримують українки
За даними Держстату, різниця в оплаті праці між жінками та чоловіками в Україні у 2021 році становила 18,6%. Тобто жінкам доводиться працювати набагато більше, щоб зароблять на рівні з чоловіками. Але було і гірше — у 2015 році розрив в оплаті праці становив 26%.
Сьогодні жінки є власницями тільки 15% компаній, а керівні посади обіймають 17,7%. А війна значно збільшила гендерний розрив у заробітку.
Дослідженні Оцінка ринку праці та попиту на професійні навички в Україні 2023–2024, проведеному Державною службою зайнятості, Федерацією роботодавців та Helvetas Swiss Intercooperation показує, що хоч внаслідок мобілізації на так звані чоловічі професії почали наймати жінок, розрив в оплаті праці погіршився.
Середня заробітна плата жінок становить 69% від середньої зарплати чоловіків. Утім, автори дослідження зазначають, що розрив може бути повʼязаний з тим, що багато чоловіків зараз служать у ЗСУ, де зарплати вищі за середні.
За даними дослідницької групи Gradus, більшість українців підтримують ідею, що жінки можуть працювати в чоловічих професіях. А 30% опитаних вважає, що на заваді цьому стає нерівна оплата праці.
Але не все так погано на українському ринку праці. Кампанія для подолання гендерних стереотипів Звісно, зможеш! стверджує, що за шість років розрив між зарплатами чоловіків та жінок скоротився на 7,4%. Звісно, це не кінець боротьби, але перший крок до подолання нерівності.
Яка ситуація в Європейському Союзі
Подеколи не краща ситуація із зарплатами й в ЄС. Як повідомляє Європейська комісія, гендерний розрив оплати праці незмінний протягом останніх років та становить приблизно 12,7% на користь чоловіків.
Але дивитися треба не загально, а на кожну країну окремо. Адже в одних регіонах ситуація оптимістична, водночас інші докладають менше зусиль для подолання гендерної нерівності.
Найгірша ситуація в Естонії: там розрив становить 21,3%. Далі йдуть Австрія з 18,4%, Швейцарія та Чехія з 17,9%.
Жінки у Люксембурзі не відчувають розриву у зарплаті, адже він там давно пішов у мінус — -0,7%, тобто жінки заробляють навіть трохи більше.
В Італії чоловіки отримують лише на 4,3% більше, а в Румунії — на 4,5%.
Як не дивно, але гендерна нерівність в оплаті праці істотніше відчувається у країнах з розвиненою економікою. У Франції чоловіки заробляють у середньому на 13,9% більше. В Німеччині — на 17,7%. І ці цифри вищі, ніж середній показник по Євросоюзу.
І навіть Ісландія, яка вже понад десятиліття очолює рейтинг Глобального гендерного розриву, демонструє невтішні результати — жінки заробляють на 9,3% менше за чоловіків.
Ситуація з оплатою праці в США
Центр американського прогресу прогнозує подолання гендерної нерівності в оплаті праці не раніше у 2056 році. А зараз жінки досі заробляють в середньому на 16% менше, ніж чоловіки.
Розрив в зарплатні присутній практично в усіх професіях та посадах, окрім трьох. Американки заробляють на 3% більше, ніж чоловіки, на посаді інспекторами з комплаєнсу та професійними медсестрами, і на 2% більше в оптових та роздрібних закупівлях.
Чому жінки заробляють менше за чоловіків
Справа не лише в дискримінації, певні в Єврокомісії, а й в тому, до яких галузей залучені жінки. Зазвичай вони працюють у відносно низькооплачуваних секторах, наприклад, догляд, охорона здоров’я та освіта.
Крім цього, жінки можуть працювати неповний день або погоджуватися на роботу з низькими вимогами та оплатою, щоб витрачати більше часу на догляд за дітьми.
І, звісно, свою роль відіграє декретна відпустка, на яку вони втрачають кілька років, що зрештою негативно впливає на зарплату. А ще в суспільстві досі існує скляна стеля, яка заважає жінкам обіймати керівні посади через гендерні стереотипи.
Деякі роботодавці вважають жінок менш здібними, тож за однакову роботу платитимуть неоднакові гроші чоловікам та жінкам.
Але гарна новина полягає в тому, що держава зацікавлена в рівній оплаті праці між чоловіками та жінками. Через розрив бюджет недоотримує податки та втрачає цінних спеціалістів.
Та попри це, на досягнення гендерної рівності у світі може знадобитися 134 роки, тобто п’ять поколінь, йдеться у звіті Всесвітнього економічного форуму.
Що потрібно зробити для подолання гендерного розриву
Як пише проект Звісно, зможеш! кожна людина можна зробити кілька кроків, щоб наблизити подолання гендерного розриву.
- Знай свої права та не бійся звертатися за юридичною допомогою у разі дискримінації.
- Підтримуй мережу професійних контактів та бери участь у програмах з наставництва.
- Інвестуй у свою освіту та розвиток, щоб зміцнити свою конкурентноспроможність.
- Якщо давно маєш мрію створити чи масштабувати власний бізнес — не відкладай її на безвік.
Детальніше про гендерну нерівність та проблеми жіночих прав в Україні ми розповідали в нашому спецпроекті.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.