Хочу бути кращим за інших: як конкурентні змагання впливають на формування дитячої особистості

Анастасія Жиденко редакторка сайту
Діти та змагання

У вересні малеча повернулася до школи. А це означає, що настав час для чергових олімпіад та конкурсів. 

Не існує заходів без конкуренції та жаги до перемоги. Між дітьми так чи інакше виникають суперечки, бо хтось постійно прагне бути кращим. 

Психологиня Руслана Мороз розповіла журналу The Village, наскільки корисною є жага до перемоги та чи не травмує конкуренція дитячу психіку.

Експерименти

Існує безліч різнопланових досліджень цієї тематики, які за результатами значно відрізняються.

Експеримент щодо взаємозв’язку між організованою участю в спорті та проблемами психічного здоров’я виявив, що діти, які беруть участь у спортивних змаганнях, рідше стають тривожними та мають депресивні настрої. Також такі школярі краще соціалізуються. Інше дослідження навпаки наголошує на наявності  негативного впливу конкуренції на внутрішню мотивацію дітей.

Як зрозуміти, які твердження є правильними?

Хочемо ми цього чи ні, але все одно будемо стикатися в житті з конкуренцією. І це непогано. Здорове, адекватне, дозоване змагання відіграє дуже позитивну роль у розвитку людини, тому що формує цілеспрямованість, — пояснює експертка Руслана Мороз.

Також психологиня стверджує, що не варто змушувати дитину займатися певною справою. Ти можеш мотивувати школяра на якісь дії, але ніяк не впливати на рішення та думки.

У дитини має бути період, коли вона впевнена, що може підкорити світ. Що вона важлива просто тому, що є.

Стрес та розчарування є складниками життя кожної людини. Але саме це навчає бути стресостійким та приймати виклики життя з гідністю. Важливо пояснювати дитині, що бувають ситуації, коли щось не вдається зробити. 

Саме діти, які сприймають помилки як тимчасове явище, найчастіше досягають успіху.

Школяру варто навчитися працювати в команді, вміти оцінювати ризики, розрізняти свої слабкі сторони від сильних, піклуватися про своє ментальне здоров’я та прагнути до зростання. Усі ці навички допоможуть розвинути діяльність, елементом якої є змагання. 

Змагання можуть бути на користь, якщо в центрі — дитина, а не амбіції чи навіть… фінансова мотивація батьків.

Школяр не може одночасно бути кращим у всіх справах. Батькам варто усвідомлювати, що дитина тільки починає формувати власні навички. Не потрібно концентруватися на негативі.

Якщо школяру (-ці) не подобається фізика або математика, і у завданнях по цих предметах він (вона) припустився (-ася) помилки, то дитину не слід сварити. Краще зробити акцент на талантах, водночас не нехтуючи базовими компетенціями.

Радимо ознайомитися з порадами експертів щодо того, як відновити довіру дитини до батьків.

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.

Категорії: Для тебе