У грудні 2023 року російські хакери здійснили велику атаку на оператора мобільного зв’язку Київстар. У багатьох українців зникли зв’язок, домашній інтернет та змога зв’язатися з рідними.
Начальник Департаменту кібербезпеки СБУ Ілля Вітюк розповів для Reuters про цю атаку та повідомив, що російські хакери перебували в системі оператора Київстар щонайменше з травня 2023 року.
Атака російських хакерів на Київстар: нові деталі
Вітюк розповідає, що хакери готували атаку на Київстар впродовж кількох місяців. Зараз кіберфахівці СБУ досліджують окремі зразки шкідливого програмного забезпечення. Слід також зауважити, що компанія Київстар вкладає значні кошти в кібербезпеку.
За словами Вітюка, ця атака є великим попередженням не лише для України, а й для всього західного світу, щоб вони зрозуміли, що ніхто не є недоторканним. Начальник Департаменту кібербезпеки повідомляє, що атака знищила “практично все”, включно з тисячами віртуальних серверів і комп’ютерів.
СБУ вдалося встановити, що хакери, можливо, намагалися проникнути в Київстар у березні або навіть раніше. Наразі відомо, що вони перебували в системі щонайменше з травня 2023 року, але повний доступ отримали, ймовірно, щонайменше з листопада.
Зазначається, що з таким рівнем доступу хакери могли викрасти особисту інформацію, дізнатися місце розташування телефонів, перехопити SMS і вкрасти акаунти Telegram. Але такі дії не були виявлені.
Вітюк розповідає, що до атаки на Київстар причетне хакерське угруповання Sandworm, яке є штатним підрозділом російської воєнної розвідки. Раніше воно неодноразово втручалося в роботу українських операторів зв’язку та інтернет-провайдерів. Атака на Київстар вплинула на цивільне населення, але військові мають різні алгоритми й протоколи зв’язку. СБУ також допомогла Київстару відбити інші атаки.
Служба продовжує розслідувати злам Київстару та розпочала кримінальні провадження за декількома статтями. Загалом від початку повномасштабного вторгнення Росії СБУ відпрацювала майже 9000 кібератак на державні ресурси та об’єкти критичної інфраструктури України.
Інколи хакери та аферисти можуть зламувати акаунти користувачів у різних месенджерах. Раніше ми розповідали, що робити, якщо зламали Viber.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.