21 травня Верховна Рада України ухвалила законопроект №8300 про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів. Загалом його підтримали 294 депутати. Про це повідомив народний депутат від партії Голос Ярослав Железняк.
А 17 червня президент України Володимир Зеленський підписав цей закон. Він набуде чинності з 1 січня 2025 року.
Голова Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетьманцев зазначив, що чинний Закон України Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів був прийнятий майже 20 років тому і потребує оновлення.
Розповідаємо, якими будуть нові умови автострахування з 2025 року.
Нові умови страхування авто з 1 січня 2025 року
За новим законом відбудеться:
- поступове підвищення страхових сум (максимальних розмірів страхової виплати) до таких, які встановлені у країнах Європейського Союзу;
- запровадження швидких гарантійних виплат потерпілим особам за страховиків-банкрутів у термін до 90 днів до введення в дію закону;
- пряме врегулювання у випадках ДТП, де шкода завдана лише транспортному засобу, що дозволить потерпілим звертатися за виплатами до свого страховика, навіть якщо винуватець не застрахований;
- розширення застосування європротоколу;
- розрахунок розміру виплат без урахування зносу та здійснення виплат у сумі, необхідній для відновлення транспортного засобу.
Данило Гетьманцев пояснив, що наразі ліміт відповідальності страховика за шкоду життю та здоров’ю становить 320 тис. грн на одного потерпілого, незалежно від кількості постраждалих, а за шкоду майну потерпілих — 160 тис. грн на одного потерпілого, але не більше 800 тис. грн на одну страхову подію.
Страхові суми з 2025 року
За новим законом, упродовж двох років з дати набуття чинності, тобто до 2027 року, страхові суми підвищаться до таких:
- за завдану шкоду життю та здоров’ю — до 1 млн грн на одного потерпілого (раніше було до 320 тис. грн);
- на один страховий випадок — до 20 млн грн незалежно від кількості потерпілих;
- за майнову шкоду — до 2 млн грн на страховий випадок (раніше було 160 тис. грн, але не більше 800 тис. грн на випадок).
Крім цього, серед нововведень у законі про обов’язкове страхування є такі:
- Заява про страхові виплати має бути розглянута впродовж 60 днів з дня звернення. Терміни розгляду скоротили з 90 днів.
- Страхові компанії матимуть право самостійно визначати ціну полісів для клієнтів. Також скасовується франшиза у договорах ОСЦПВ.
- У потерпілих у ДТП буде можливість вибору трьох СТО в радіусі 150 км від місця проживання.
- Ліміти виплат за європротоколом (які зараз у межах 80 тис. грн) скасовані. З моменту набуття чинності закону ці виплати будуть у межах страхових сум.
- Поліс ОСЦПВ зможуть перевіряти Нацполіція шляхом автофіксації, ДПСУ. Наявність страхування перевірятиметься Укртрансбезпекою під час державного контролю.
- Для пільгових категорій громадян вводиться знижка 50% на один поліс ОСЦПВ.
- Нарахування страхових виплат здійснюватиметься без урахування зношеності авто. Страхові компанії будуть віддавати перевагу виплатам відразу на СТО.
Раніше ми розповідали, як перевірити штрафи на авто за порушення ПДР.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.