Питання прав військовослужбовців гостро постало у 2024 році, коли почали зʼявлятися новини про їхнє систематичне порушення — як з боку колег, так і у цивільному житті. На проблему відреагував президент України Володимир Зеленський, тож напередодні Нового року створив посаду уповноваженого з питань захисту прав військовослужбовців та членів сімей військовослужбовців.
Військовою омбудсменкою стала відома та досвідчена українська правозахисниця й співзасновниця БФ Повернись живим Ольга Решетилова. В ексклюзивному інтерв’ю для Фактів ICTV Ольга Решетилова розповіла ведучій новин Яні Брензей про свої перші кроки на посаді.
За словами омбудсменки, погодилася на цю посаду тому, що зараз в Україні критичний момент для Сил оборони, а іншого такого історичного шансу — може й не бути.
Військова омбудсменка Ольга Решетилова: перші кроки на посаді
За словами самої Решетилової, зараз її обовʼязки є координаційними, а президент ставить першим завданням — ухвалення законопроекту про військового омбудсмена, над яким працювала Решетилова у складі робочої групи на базі Міноборони.
До речі, наразі вона ще не військова омбудсменка, а уповноважена президента. Ця посада — виключно для чинних військовослужбовців.
— Ми створюємо (посаду — ред.) виключно для чинних військовослужбовців і це важливо, тому що підписуючи контракт зі Збройними силами, вступаючи на службу через мобілізацію або іншим чином, військовослужбовці добровільно відмовляються від частини своїх прав і свобод.
Натомість вони не отримують жодного інструменту захисту і це стосується дуже різних питань — як соціального, правового захисту.
Відразу після мого призначення я отримала величезну кількість скарг, на які необхідно реагувати, і ми вже над цим працюємо, — зазначила Решетилова.
Серед проблем, які перерахувала уповноважена президента з питань захисту прав військовослужбовців — забір аналізу ДНК під час вступу на військову службу, або менш системні порушення.
Зокрема, непорозуміння у військових частинах, нестатутні відносини тощо. Є й інші завдання, які найближчим часом почнуть розвʼязувати.
Однією із системних проблем Ольга Решетилова визначає спілкування з родинами військовополонених, яке будуть налагоджувати.
Обовʼязки військового омбудсмена
За словами Решетилової, важливо напрацювати механізм, аби службовці знали, куди їм потрібно звертатися у випадку необхідності.
За 2023-2024 роки до Офісу уповноваженого з прав людей надійшло десять тисяч звернень від військових. На опрацювання такої кількості потрібен набагато більший штат працівників. Водночас військовому омбудсмену потрібні доступи до спеціальних документів, державної таємниці.
— Ми передбачаємо, що у виключних випадках омбудсмен має застосовувати дисциплінарну владу і тому ми будемо вносити зміни у Дисциплінарний статут та в інші статути.
Чому не всі підтримали кандидатуру Решетилової
Яна Брензей зауважила, що хоч призначення Ольги Решетилової підтримали чимало авторитетних організацій та осіб. Водночас була й критика.
Передусім, закидали поїздки в Крим у 2015 році.
— Скажу, що я пишаюся тим, що я там робила. Тому мені навіть і не хочеться виправдовуватися. Але після такої кількості заяв я вчора навіть написала про це пост. У 2015 році ми їздили в Крим через адміністративний кордон України й це важливо. Це законний спосіб потрапляння на українську територію, — пояснює Решетилова.
Вона зазначає, що тоді вони документували випадки насильницьких зникнень у Криму з 2014 року. За ті кілька днів, що група провела у Криму, вийшли розслідування.
Я хочу нагадати, що з 2014 року невідомою є доля понад 40 кримців. Тоді словами Путіна щирився наратив про “анексію без краплі крові”, а це було неправда. І ми мали це довести світу, — каже жінка.
Раніше ми детально розповідали про часті проблеми серед військових і куди ще можна звертатися за допомогою.
Більше відео? Ексклюзиви, інтерв’ю, смішні шортси і не лише – зазирай на Youtube Вікон. З нами затишно!