Сосиски у відставку, овочеві рагу на сцену: чи вдалося реформувати харчування у школах

Марія Дзюба редакторка сайту
Сосиски у відставку, овочеві рагу на сцену: чи вдалося реформувати харчування у школах

Реформа шкільного харчування в Україні триває п’ятий рік. Помітний етап стартував у січні 2022 року, коли в шкільних їдальнях оновили меню розповіли Українська правда.

Сосиски, булочки та солодке залишилися в минулому. Їм на зміну прийшли овочі, запечені страви, мінімум солі й цукру. Проте чи змінилося щось насправді?

Скарги та розчарування

Чимало батьків говорять, що їхнім дітям шкільна їжа просто не смакує. Найчастіші скарги — це відсутність солі, цукру, холодні страви та неапетитний вигляд.

Все несолоне, суп із плівкою, макарони злиплі. Діти не їдять, ходять голодні, — розповідає мама школярів із Києва.

—  Мій син їсть лише хліб і компот. Шкільна їжа йому не смакує, —  додає батько з Полтавщини.

Особливо важко родинам із дітьми, які потребують спеціального харчування. За словами однієї мами, її дитина з непереносністю глютену отримувала нагетси без кляру як безглютенову страву.

Родини з пільговими категоріями скаржаться на нижчу якість харчування:

У нашої доньки тато в ЗСУ. Звичайним дітям дають м’ясо, а пільговикам — горох і омлети. Їжа виглядає, як мішанка для курей, — обурюється мама школярки з Києва.

Кухарі на межі можливостей

У багатьох школах кухарі не отримують якісних продуктів. Через проблеми із закупівлями їм доводиться працювати в умовах постійного дефіциту.

Немає м’яса, круп, яєць. Радять вирощувати зелень під школою,  —  розповідає кухарка зі школи в Київській області.

Навіть за таких умов зарплатня кухарів залишається на мінімальному рівні.

Позитивний досвід: успіхи реформи

Попри труднощі, є й школи, де зміни дали позитивний результат. Діти із задоволенням їдять нові страви, а дехто навіть просить готувати їх удома.

— Щодня фрукти, овочі, запіканки, сирники. Напої несолодкі, але це тільки плюс, — ділиться мама першокласниці з Дніпра.

Кухарі, які використовують меню Євгена Клопотенка, зауважують, що діти полюбляють рибні стіки, запіканки та каші. Водночас страви з бобовими залишаються менш популярними.

— Годують дуже смачно, меню різноманітне. Діти завжди ситі, — розповідає мама з Одещини.

Клопотенко та новий підхід

У 2021 році шеф-кухар Євген Клопотенко презентував меню зі 160 страв. Його головна ідея — зробити харчування корисним і сучасним.

Раніше кухарі працювали за радянськими збірниками рецептів. Ми створили підхід, який враховує світовий досвід і український контекст, — зазначає Клопотенко.

У 2024 році він презентував оновлений збірник із 600 рецептів, серед яких є українські національні страви та елементи світової кухні. Також він розробив 80 рецептів для дітей із безглютеновими та безлактозними потребами.

Куди рухається реформа

Організація харчування в школах залежить від місцевої влади. Держава лише задає стандарти та допомагає їх втілювати.

Маємо 20-30% взірцевих шкіл. Інші поки на початкових етапах. Але загальна ситуація покращилася, — говорить керівник команди реформи Орест Степаняк.

На майбутнє уряд планує:

  • модернізувати шкільні харчоблоки;
  • запровадити безкоштовне харчування для всіх дітей;
  • навчати кухарів новим методикам;
  • популяризувати культуру здорового харчування.

Важливим аспектом реформи є впровадження харчування в укриттях під час воєнного стану. Це передбачає використання термобоксів та готових пакетованих обідів.

Реформа шкільного харчування в Україні перебуває на етапі становлення. Попри складнощі, вона дає позитивні результати в окремих школах. Чи вдасться забезпечити якісне харчування для всіх українських школярів? Відповідь залежить від спільних зусиль громади, держави та суспільства.

Більше відео? Ексклюзиви, інтерв’ю, смішні шортси і не лише – зазирай на Youtube Вікон. З нами затишно!

Категорії: Для тебе Новини