Невизнане Придністров’я попросило “допомоги” у Росії: що сталося та яка реакція України — розбір

Богдана Макалюк журналістка сайту
З’їзд “депутатів” у Придністров’ї 28 лютого 2024: чому звернулися по допомогу до Росії

28 лютого 2024 року у невизнаній “Придністровській молдавській республіці” відбувся перший за 18 років “з’їзд депутатів усіх рівнів”. Такі з’їзди влаштовують, щоб розв’язати найважливіші питання внутрішньої та зовнішньої політики, має назву він “колегіальний дорадчий орган”.

На цьому з’їзді невизнана “ПМР” просила допомоги у Росії через нібито тиск Молдови, а також звернулася до європейських органів. Читай, що відомо про ситуацію у Придністров’ї, яка реакція України та що каже ГУР.

Чому невизнана “Придністровська молдавська республіка” звернулася до Росії

У з’їзді “депутатів ПМР” брали участь “депутати “парламенту” і місцевих “рад” усіх рівнів, керував його роботою голова “Верховної Ради ПМР” за участі так званого президента самопроголошеної республіки.

Під час виступів “депутатів різних рівнів” і “міністрів уряду” було озвучено претензії на адресу Молдови та звинувачення в тому, що Кишинів запровадив “економічну блокаду” невизнаної республіки, обклавши постачання товарів додатковими митами.

Під час такого з’їзду у Тирасполі було вирішено звернутися до Росії з проханням про “захист невизнаного Придністров’я”. Делегати з’їзду “депутатів ПМР” заявили про нібито “посилення тиску” Молдови. 

— Вирішено звернутися на адресу Ради Федерації та Держдуми Росії з проханням про реалізацію заходів для захисту Придністров’я в умовах посилення тиску Молдови з урахуванням факту постійного проживання в Придністров’ї понад 220 тис. громадян Росії та унікального позитивного досвіду російської миротворчості на Дністрі, а також статусу гаранта та посередника в переговорному процесі, — йдеться у Декларації з’їзду.

“Позитивність досвіду російської миротворчості” насправді проявляється лише у підтримці квазіутворення та його частковому фінансуванні для нестабільності ситуації в регіоні. 

У МЗС Росії тим часом не забарились з реакцією й уже традиційно заявили про захист інтересів мешканців Придністров’я, а надто — “наших співвітчизників, який є одним із пріоритетів” для Москви. 

Невизнана “ПМР” вирішила також звернутися до Генсека ООН, ОБСЄ, Міжнародного комітету Червоного Хреста та Європарламенту.

До Генсека ООН у “ПМР” мали прохання врахувати невід’ємні права придністровського народу, гарантовані міжнародними нормами, усунути нібито порушення Молдовою прав і свобод громадян Придністров’я і не допустити провокацій, які ведуть до ескалації напруженості.

В ОБСЄ попросили вплинути на керівництво Молдови з метою, як йдеться у декларації, “повернення до адекватного діалогу в рамках міжнародного переговорного процесу, припинити порушення Молдовою прав і свобод громадян Придністров’я, а також забезпечити умови для цивілізованого врегулювання конфлікту”.

А у Міжнародного Комітету Червоного Хреста просили забезпечити соціально-гуманітарні права, інтереси та невід’ємні свободи усіх жителів Придністров’я. Менш із тим, організація поки проявляє себе досить латентно у питанні захисту прав українських військовополонених та запобігання їхнім катуванням. 

Реакція України на звернення “ПМР” до Росії

У Міністерстві закордонних справ України заявили, що Україна виступає за мирне врегулювання придністровського конфлікту з дотриманням суверенітету та територіальної цілісності Республіки Молдова.

Ми вважаємо переговорний формат “5+2” нефункціональним у звʼязку з присутністю у ньому держави-агресора Росії, яка не може виступати у ролі миротворця в жодному мирному врегулюванні.

— Україна є і залишатиметься активним учасником процесу придністровського врегулювання і виокремлює його основною метою реінтеграцію Республіки Молдова.

Крім того, Україна продовжує виступати за якнайшвидше виведення з території придністровського регіону Молдови російських військ, утилізації боєприпасів на складах у населеному пункті Ковбасна, переформатування місії на Дністрі з військової у цивільну, — йдеться у повідомленні.

Представник ГУР Андрій Юсов у коментарі РБК-Україна розповів, що прохання так званої “Придністровської молдавської республіки” до Росії про захист від Молдови не було тим результатом, на який чекав Кремль.

Враховуючи ситуацію в “ПМР”, нічого не сталося. Росія не отримала бажаного результату. У даній ситуації їхні потуги й політичні, і інформаційні — зазнали поразки, — наголосив Юсов.

За його словами, активна кампанія дезінформації щодо планів Придністров’я просити російського диктатора Володимира Путіна про приєднання до РФ свідчить про те, що “була зацікавлена сторона”.

— Коли ми говоримо про Молдову та Україну, то зрозуміло, хто ця сторона, — додав Юсов. Він акцентував, що депутати Придністров’я звернулися і до європейських інститутів. А ця дія сама по собі “красномовний факт”.


Натомість Молдова допомагає українським біженцям. Раніше ми розповідали про зміни для біженців з України у Молдові.

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.

Категорії: Для тебе Новини