Іноді зустрічаються такі люди, які наче й купаються в достатку, проте сплять із калькулятором під подушкою. Навіть тоді, коли рахунок стабільний, кредитка без боргів, а зарплата зростає, багато хто з нас однаково відчуває неспокій, пов’язаний з грошима.
Психологиня Ольга Корбут пояснила Психологічній підтримці, чому зʼявляється фінансова тривога та чому наші страхи часто повʼязані з емоціями, а не з фінансовим становищем.
Гроші — це любов
У багатьох родинах гроші перетворюються на замінник емоційної близькості.
Якщо в дитинстві дитина не відчувала, що її люблять просто так, то у дорослому житті вона може намагатися купити та заробити любов щедрими подарунками або самопожертвою. Такий сценарій веде до емоційного виснаження і тривоги, навіть коли фінансів вистачає.
Відсутність підтримки з дитинства
Іноді фінансова тривога часто тягне коріння з дитинства. Люди, які не відчували стабільної підтримки від батьків, у дорослому віці можуть переносити відчуття загрози на фінанси. Вони бояться витрачати, навіть коли мають достатньо.
Такі люди можуть постійно відкладати на чорний день і водночас не дозволяти собі навіть базових речей.
Гроші як єдиний ресурс
Також людина фокусується на грошах і як на єдиному джерелі впевненості. Навіть з’являються звички, що лише підживлюють тривогу: постійне оновлення банківського застосунку, контроль кожної витрати, паніка через непередбачені платежі.
Гроші стають обʼєктом надмірної інвестиції, а через це і єдиною точкою опори у житті.
Деякі люди не навчилися з дитинства приймати втрати, тому для них грошей завжди має бути багато.
Контроль як ілюзія безпеки
Хтось постійно контролює гроші, щоб компенсувати хаос, який був в дитинстві. Коли світ здавався непередбачуваним, контроль над фінансами стає єдиним стабільним острівцем. Але варто втратити лише частину цього контролю — і тривога стрімко зросте.
— Якщо у дитинстві в батьків часто змінювався настрій або вони не виконували обіцянок, малеча вчилася виживати через спроби керувати зовнішнім світом.
Тому у дорослому житті ця установка перенеслася на гроші.
Що з цим робити
Фінансова тривога — це не про цифри. Це про емоційну небезпеку та страх залишитися без любові, підтримки, контролю. Збільшити дохід — не панацея. Важливо працювати над собою, вчитися бачити в собі цінність не тільки через призму банківського рахунку, боротися з власним страхом.
Для початку просто сядь у мʼяке крісло, заплющ очі та спробуй знайти той самий момент, який викликав у тебе грошову тривогу.
Якщо фінансові питання надто сильно впливають на емоційний стан, варто звернутися до психолога. А раніше ми розповідали, як почати розмову про фінанси з коханою людиною.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.