Очікування — це теж битва. Безліч жінок щодня живуть між надією і тривогою, чекаючи на повернення своїх коханих з фронту. Для них час плине інакше, бо важливі події, свята, сімейні традиції — усе відбувається без найріднішої людини.
Та й життя ніби триває. Проте для багатьох воно перетворюється на нескінченне очікування дзвінка, короткого повідомлення чи звістки про ротацію. І поки вони сподіваються на краще, усе-таки з’являється відчуття, що щось важливе проходить повз. Саме це і називають синдромом втрачених можливостей.
Що відчувають дружини захисників
Коли чоловік на фронті, жінка залишається не лише берегинею родини, а й опорою для самої себе. Вона може працювати, доглядати за дітьми, виконувати всі обов’язки, але це не означає, що вона відчуває повноцінність життя. Натомість з’являється постійне відчуття незавершеності.
- Радість від важливих подій затьмарюється думкою: “Аби він був поруч“.
- Плани на майбутнє відкладаються, бо невідомо, що принесе завтрашній день.
- Спілкування з друзями та колегами може ставати болючим через недоречні запитання: “А ти не боїшся?”, “А що буде, якщо…?“
Керівниця програми Теплі кола Світлана Кресіна розповіла для видання WoMo, що через нерозуміння з боку суспільства жінки часто замикаються у собі, обмежують контакти, іноді навіть звільняються з роботи, якщо не відчувають підтримки.
Як не втратити себе в очікуванні
Попри емоційне виснаження, дружини військових знаходять у собі сили йти далі. Ось кілька порад, які допомагають їм пережити цей непростий період.
Підтримувати зв’язок — навіть коротке повідомлення чи дзвінок зміцнює емоційний зв’язок і допомагає відчувати себе ближчими. Варто запитувати чоловіка: “Що я можу зробити, щоб ти відчув мою підтримку?“
Дбати про емоційний стан — фізичні вправи, медитація, творчі заняття допомагають знизити рівень стресу. Важливо знайти спосіб випускати свої емоції так, щоб вони не ставали додатковим тягарем для чоловіка.
Шукати підтримку серед тих, хто розуміє — у спільнотах дружин військових жінки знаходять не лише розуміння, а й дружбу та силу йти далі.
Допомагати іншим — волонтерство дає відчуття значущості та дозволяє зосередитися не лише на власних переживаннях.
Не забувати про себе — навіть у найскладніші часи варто знаходити моменти для радості та маленьких досягнень, які додають відчуття контролю над власним життям.
Віра та вдячність: підтримка для чоловіка
Для військового підтримка дружини — не менш важлива, ніж, наприклад, бронежилет. Йому потрібно знати, що вдома його чекають, люблять і вірять у нього. Ось кілька простих, але важливих речей, які допоможуть чоловікові відчувати цю підтримку.
- Віра в нього та його сили — навіть у найскладніші моменти.
- Вдячність за службу — він відмовився від комфорту, щоб захистити свій дім.
- Емоційна стабільність — вкрай важливо не переносити свої страхи та паніку на нього, бо це може негативно вплинути на його бойовий стан.
Також читай про молитву-оберіг дружини за чоловіка-військового під час війни.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.