Обійми, вислухай і допоможи: як підтримати людину в горі

Анастасія Грубрина журналістка сайту
Слова підтримки

Люди потребують підтримки, незалежно від того, чи показують вони це. Надто підтримки потребують українці, які понад 11 років живуть у стані війни. Для кожного з нас це особиста трагедія і нині не час мірятися горем. Якщо ти бачиш, що комусь необхідні кілька теплих слів і твоя увага, ділимося, як підтримати людину у важкий момент.

Як підтримати людину, яка переживає втрату: досвід військових та волонтерок

Видання ZN.ua поділилося найважливішими тезами та думками з платформи Культурні сили, на якій наприкінці березня обговорили, як не лишатися сам на сам із горем. Під час обговорень учасники поділилися вдалими і деструктивними способами підтримки.

Керівниця психологічного простору ПроЖИТИ Катерина Чижик поділилася, що не варто підтримувати людей словом “Тримайся”. За її словами, нині немає за що триматися. Такі слова підтримки можуть стати тригерними для тих, хто може проживати найбільший біль свого життя.

До деструктивного способу підтримки спікерки віднесли і такі фрази: “час лікує”, “ти ще молода” тощо. Найчастіше це можуть почути жінки, які втратили чоловіків. Засновниця проекту Квіти на Марсовому Сніжана Гусаревич ділиться: аби підтримати людину у момент втрати, краще запропонувати їй свою допомогу, провести разом час, запросити кудись.

І якщо вона хоче мовчати, мовчати разом із нею. Або просто завести таку розмову, щоб вона розповіла про чоловіка, якісь світлі спогади, про себе, чим вона займається. Головне вислухати й дати простір.

У випадку, якщо людина, яка проживає кризовий момент, поводиться агресивно, це може бути не пов’язано саме з тобою. Ти можеш допомогти людині виплеснути свої емоції.

Поетка Тетяна Мельник розповіла, що колись почула у свій бік такі фрази підтримки: “Я розумію, твою близьку людину забрала Росія…” Це відразу пригнітило жінку, дало відчуття безпорадності, що такими тебе бачать й інші люди.

Справді, я нічого не можу зробити з тим, що недодержава забрала мою найближчу людину. Це дуже тригерна для мене фраза. Як і “Я тебе розумію”. Я часто стикалася з конфліктом, коли кажеш людині: “Та ні, ти не розумієш”.

Аби не завдати людям ще більшого болю, тримай прості поради, як вислухати і допомогти. Ними поділилися Катерина Чижик, співзасновниця ініціативи Вшануй Катерина Даценко та керівниця служби Азов. Супровід Ріна Рєзнік.

  • Запитай, чи можеш ти обійняти людину. Інколи щирі та теплі обійми зроблять більше, ніж тисячі слів. Підтримку можуть дати навіть обійми чужої людини. Не проходь повз, якщо бачиш, як хтось переживає горе.
  • Запитай, чим ти можеш допомогти саме зараз. Не нав’язуй свою допомогу і не втішай людину шаблонними фразами. Запропонуй приготувати сніданок, допомогти у побуті чи провести час разом.
  • Скажи, що ти перебуваєш тут, бо це важливо для вас обох. Вислухай, не перебиваючи. Не коментуй яскраво чи різко нічого, що скаже тобі людина. Люди, які переживають горе — не збірні образи. Кожній людині потрібно щось конкретне.

Співзасновниця платформи Меморіал Гаяне Авакян переконана, в Україні потрібно розвивати культуру підтримки. А очільниця фонду Маємо жити Оксана Боркун додає: ГО, які займаються пам’яттю та підтримкою родичів полеглих воїнів, варто об’єднати зусилля з державою.

Фото: Unsplash

Хотілося б більше ідей несення пам’яті. Відходити від бетонних плит, відходити від важкості. Хотілося б робити пам’ять легкою, щоб вона не відштовхувала тих, хто не втрачав.

Крім вищеописаних порад, ділимося найголовнішим від HelpGuide.org, де психологи зібрали те, про що ти міг / могла забути.

  1. Не дозволяй власному страху перемагати бажання допомогти іншій людині. Наважитися на допомогу також важко, але якщо ти не спробуєш — то не допоможеш. Не намагайся уникнути людини, яка проживає горе.
  2. Не думай, що твоя підтримка буде зайвою, адже людині напевно хтось вже допоміг і вислухав. Можливо, ті самі слова, яких потребує почути людина, скажеш саме ти. Не нехтуй собою та не недооцінюй свою допомогу.
  3. Продовжуй виявляти емпатію до людини і після поховання чи найгострішого етапу депресії. Адже біль може не минати з часом.
  4. Варто знати, що горювання може бути різним. Воно може тривати довго, не закінчуватися. Виявлятися по-різному.
  5. У підтримці іншої людини набагато важливіше слухати, аніж говорити. Дай висловитися, спитай про відчуття, будь щирим (-ою) у спілкуванні. Запропонуй допомогу та підтримку.

До фраз, які не можна використовувати для підтримки, також відносимо такі: “Так вирішив Бог”, “У тебе є те, за що можна бути вдячним життю”, “Тепер він у кращому місці”, “Усе позаду, треба жити далі”, “Ти повинен, Ти маєш…”

Раніше ми розповідали, як підтримати людину, чиї рідні на фронті.

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.