Випий кави і замри: як маленькі радості рятують від стресу

Юлія Хоменко редакторка сайту
Випий кави і замри: як маленькі радості рятують від стресу

У світі, де все летить шкереберть — війна, стрес, втома і новини, що не дають видихнути — навіть найменша радість може стати якорем. Не величезна відпустка, не грандіозні плани, а одна хвилина тиші, запах лимона чи розмова з касиром. Унікальність цих маленьких терапевтичних моментів у тому, що вони доступні кожному.

Про те, як мікрорадості змінюють наше психологічне здоров’я, пише The New York Times, посилаючись на досвід відомих дослідниць емоцій і практиків психічного відновлення.

Радість як поживні речовини для психіки

Директорка Лабораторії позитивних емоцій та психофізіології в Університеті Північної Кароліни в Чапел-Гілл Барбара Фредріксон пояснює, що навіть короткі моменти радості діють як поживні речовини для психічного здоров’я. Вони сприяють зростанню, стійкості та допомагають крок за кроком ставати кращою версією себе.

Дослідження показують, що усвідомлення і повторення таких маленьких радощів — запорука довгострокового благополуччя та психологічної гнучкості.

Зворотні неприємності та крихітні радощі

Авторка книжки Сьогодні було весело Брі Грофф радить шукати зворотні домашні неприємності. Якщо домашня неприємність — це дрібниця, яка непропорційно дратує (наприклад, перевернута подушка чи безлад у ванній), то її зворотна версія — це маленька річ, що приносить непропорційно велику радість.

Дослідниця травм Мері Кетрін Макдональд використовує термін TLJ (Tiny Little Joys, або крихітні маленькі радощі). Її клієнти часто діляться з нею такими дрібницями: перший ковток кави, акуратно очищений банан чи запах улюбленого крему. Складання власного списку і включення їх у щоденну рутину — ефективна техніка емоційної підтримки.

Уповільнення допомагає насолоджуватись життям

Клінічна доцентка кафедри психіатрії Медичної школи Гроссмана Нью-Йоркського університету Сью Варма радить виконувати щоденні дії на швидкості 0,5. Наприклад, мити посуд або наносити крем для обличчя повільно, з повною увагою до процесу.

— Це дві хвилини, які змушують мене відчувати себе коханою, — зізнається вона.

Навіть лимонад, зроблений на півшвидкості — з нарізанням лимонів, відчуттям їхнього запаху та розмішуванням сиропу — може стати маленькою терапією.

Маленькі радощі — тріски великої насолоди

Не кожен може дозволити собі повноцінну відпустку чи дорогий масаж, але можна знайти маленьку тріску великої радості, переконана Брі Грофф. Наприклад, замість вечері у ресторані — зробити смузі вдома і подати його в келиху на ніжці. Замість полотна — один каракуль на день. Любиш садівництво? Постав на робочий стіл базилік і пригощай колег листочками.

Один з авторів цього досвіду ділиться, що у нього на столі стоїть пляшка рожевої води. Іноді, щоб покращити настрій, він питає колегу: Хочеш, щоб тебе обприскали? — і це справді працює.

Раніше ми писали про те, що світовий рейтинг щастя, який вимірює рівень задоволеності життям у різних країнах, показує, що Україна посідає 105 місце. Такий низький показник здебільшого зумовлений війною, яка суттєво впливає на психологічний стан людей і зменшує кількість приводів для радості.

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.