Ти коли-небудь відчувала (-в), як шалено б’ється серце перед важливою презентацією або як нервове напруження не відпускає після конфлікту з близькою людиною? Це не просто психологічний дискомфорт — у цей момент у твоєму організмі відбуваються зміни на рівні генів.
Клінічний психолог Каліфорнійського університету Джордж Славич після десятиліть досліджень біології стресу визначив, що соціальна напруга може повпливати на активність сотень генів всього за 10-15 хвилин. Ці зміни можуть зберігатися навіть після завершення стресової ситуації. Його дослідження відкриває новий погляд на взаємозв’язок між соціальним досвідом і нашим здоров’ям, розповіло видання Psychology Today.
Стрес, що вражає на клітинному рівні
Джордж Славич та його команда вимірювали зразки крові та слини учасників дослідження до і після виконання соціально стресових завдань, таких як публічні виступи чи отримання негативних відповідей. Виявилося, що такі події запускають імунну відповідь, немов організм готується до фізичної загрози.
Найбільшим відкриттям для мене стало те, що навіть короткочасний соціальний стрес здатний перепрограмувати нашу біологію, — розповів експерт.
Науковець розробив теорію соціальної безпеки, яка пояснює, як наше сприйняття соціальних ситуацій впливає на мозок, імунну систему та загальне здоров’я.
Чому самотність небезпечніша, ніж здається
Наші соціальні зв’язки мають подвійний ефект: вони можуть як зміцнювати здоров’я, так і руйнувати його. Дружнє спілкування та підтримка активують режим безпеки в організмі, знижуючи рівень запалення, а конфлікти, критика або ізоляція навпаки — змушують тіло реагувати, ніби воно зазнало фізичного нападу.
Соціально ізольовані люди мають підвищений рівень запалення в організмі, що пов’язано з ризиком серцево-судинних захворювань та навіть передчасного старіння.
Чи можна перепрограмувати свій організм
Проте ми можемо змінювати своє сприйняття соціального світу, а отже, і біологічні реакції на стрес. Джордж Славич порекомендував дві стратегії, а саме:
Когнітивна реструктуризація
Це метод, що допомагає змінити шкідливі думки. Наприклад, якщо ти переживаєш через конфлікт, запитай себе: “Які докази підтверджують або спростовують мою тривогу?“.
Саме це допоможе сформувати більш збалансований погляд на ситуацію.
Практики усвідомленості
Також навички, такі як глибоке дихання або медитація, можуть допомогти зупинити потік негативних думок, що підсилюють запальні процеси в організмі.
Також читай, у чому різниця між вигоранням та стресом.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.