У лавах ЗСУ Україну боронять тисячі жінок. Але для такого рішучого кроку кожна жінка повинна бути готовою морально.
Професійна менторка та психологиня Надія Омельченко розповіла про найголовніші чинники, на які варто звертати увагу жінкам у ролі захисниць, та як жінці підготуватися до армії.
Як жінці підготуватися до армії?
- По-перше, таке рішення має бути зваженим та добре обдуманим. Як не крути, але в Україні жіноча військова справа ще не розвинена, і це видно по умовах, кар’єрних обмеженнях, оплаті праці.
- Також одним із головних критеріїв залишається фізична підготовка — зі слабкими даними чи протипоказаннями за станом здоров’я у важкі польові умови краще не рватися.
Важливою є інформаційна обізнаність: перед підписанням контракту потрібно дізнатися абсолютно все, що може цікавити. Так ти не лише “розберешся” у всьому — підсвідомо твій мозок заспокоїться, коли отримає інформацію та матиме уявлення про те, що на тебе чекає.
Ну і, звісно, моральна, психологічна підготовка. У військових має бути розвинена психологічна стійкість та воля, вміння ухвалювати виважені рішення швидко та у стресових ситуаціях.
Важливо виокремити особистий набір вольових якостей, бо саме від них залежатиме вид служби, який може нести та чи інша людина.
А як підготувати сім’ю?
Важливо проговорити це не за кілька днів до від’їзду, скажімо, у гарячі точки на фронті. Коли особисте рішення щодо служби уже остаточно ухвалене, необхідно владнати побутові питання: догляд за дитиною та людьми старшого покоління, догляд за будинком.
У розмові з близькими варто говорити правду, але у такій формі, яка підходить відповідній віковій категорії: тобто, не варто дитині у всіх деталях розповідати, що мама йде вбивати росіян. Досить пояснити, що мама йде захищати свою дитину та країну.
Постарайся робити все обережно, особливо в питаннях, що стосуються дітей. Деколи краще звернутися до психолога та проконсультуватися зі спеціалістом.
Також варто залагодити питання із поточним місцем роботи — на законодавчому рівні робоче місце може бути збережене на час, доки триватиме термін добровільної служби. Просто варто заздалегідь обговорити це з роботодавцем та повідомити про свої наміри.
На що чекати жінкам в армії?
Попри те, що Україна бореться зі стигмами та стереотипами не менш завзято, ніж з окупантами, варто підготуватися до гендерного дисбалансу в армії. Наше суспільство ще на шляху становлення до постулату про конкурентоспроможність жінок та чоловіків на однакових посадах.
Але: враховуй особисті дані. Ти можеш позмагатися з чоловіком у розумових баталіях, швидкості та гнучкості, вмінні ухвалювати холодні рішення та орієнтації у просторі, та не завжди фізичні навантаження для чоловіків будуть під силу жінці.
У цьому й весь феномен існування людей на Землі: чоловіки роблять те, що не змогли б жінки, а жінки — там, де чоловіки безсилі.
Армія — це про постійну роботу над собою. Ця справді важка праця, яка вимагає розвитку не лише фізичних даних, а й адекватної самооцінки, гнучкості та адаптивності в умовах невизначеності, критичного мислення.
Попри це, для кожної військовослужбовиці важливо навіть в таких умовах знаходити та виділяти хоч трохи часу для себе та своїх потреб.
Рівність не означає однаковість. Говорити про свої потреби та задовольняти свої жіночі потреби без сорому — це нормально.
Також важливою складовою ефективної служби та здорового самопочуття є відвідування психолога — спеціаліст навчить методів захисту від емоційного вигорання та допоможе в інших кризових ситуаціях.
А якщо ти хочеш надихнутися історіями українських жінок-військовослужбовиць, то читай історії за тегом Жінки на війні.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.