Доки Україна бореться за своє існування, всередині суспільства також відбуваються фундаментальні зміни на краще. Зокрема, це стосується рівності прав для всіх громадян України. Активно тривають розмови про одностатеві шлюби в Україні.
Ухвалення відповідного закону поки що неможливе: Закон України виключає це, а під час воєнного стану змінити Конституцію не можна.
Та після оприлюднення та підтримки відповідної петиції про узаконення одностатевих шлюбів в Україні минуло вже два роки. Президент України Володимир Зеленський відреагував заявою про легалізацію зареєстрованих цивільних партнерств.
Що змінилося за цей час та на якому етапі нині перебуває ініціатива — розповідаємо далі у матеріалі.
Одностатеві шлюби чи реєстровані партнерства
Одностатевий шлюб є союзом двох осіб однієї статі, який визнається законом держави як шлюб.
В Україні одностатеві шлюби поки що не є законними. Однак розмови навколо цієї теми побутують вже давно, а особливо актуальними стали під час війни. Зокрема й через те, що чимало українських захисників та захисниць — представники ЛГБТК+ спільноти, але вони абсолютно не захищені законом.
Так, гомосексуальні пари не мають відповідних пільг, що гетеросексуальні, не можуть провідати кохану людину в реанімації, отримати спадок, всиновити дитину тощо.
Таким чином, варто розуміти, що узаконення одностатевих шлюбів чи навіть зареєстрованих партнерств — це не про особливі права, а про їхню рівність між усіма людьми.
Те, що тема є важливою для українців, довела петиція, авторкою якої є Анастасія Совенко. За кілька днів петиція набрала навіть більшу кількість голосів, аніж це потрібно для її розгляду президентом.
Натомість в Україні пропонують запровадити реєстровані (цивільні) партнерства. Так, таке партнерство визначить правовий статус партнерів, права та обов’язки, правовий режим майна, право спадкування, соціальний захист партнерів, права в разі смерті або зникнення партнера тощо.
Водночас варто розуміти, що таке цивільне партнерство не є шлюбом, воно все ще не надає права на усиновлення та спільну опіку над дітьми. До того ж існують побоювання, що у випадку ухвалення такої ініціативи, одностатеві шлюби та їхнє узаконення стануть ще більш недосяжними.
В яких країнах дозволені одностатеві шлюби
Протягом останніх років чимало країн зробили крок назустріч європейським цінностям та рівності. Зокрема, одностатеві шлюби дозволили у Греції — країні, яка вважається одним із головних осередків релігійності.
Також одностатеві шлюби дозволені у:
- США
- Бразилії;
- Аргентині;
- Нідерландах;
- Бельгії;
- Іспанії;
- Канаді;
- Норвегії;
- Швеції;
- Португалії;
- Ісландії;
- Данії;
- Франції;
- Новій Зеландії;
- Великій Британії;
- Люксембурзі;
- Ірландії;
- Фінляндії;
- Німеччині;
- Австралії;
- Австрії;
- Швейцарії;
- Словенії;
- Естонії тощо.
Детальніше про те, чому важливо узаконити одностатеві шлюби в Україні, ми розповідали тобі в іншому матеріалі.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.