Місія нездійсненна: чому в Україні важко отримати талони на практичний іспит з водіння

Ірина Танасійчук журналістка сайту
Місія нездійсненна: чому в Україні важко отримати талони на практичний іспит з водіння

З початку повномасштабного вторгнення в Україні з’явилося багато викликів та проблем. Однак разом з тим криза настала й у тій сфері, де її чекали найменше — іспити з водіння.  

Вже кілька років поспіль майбутні водії зіштовхуються з низкою випробувань, коли справа доходить до складання іспитів для отримання водійського посвідчення — і теоретичних, і практичних. Деякі з них МВС оперативно розв’язало, а деякі досі залишаються і відбивають в учнів бажання водити власне авто. 

Окрім організаційних незручностей, які провокують повітряні тривоги, відключення світла та небезпеки російських обстрілів, є й інші: нестача талонів на іспити, постійні негаразди в процесі складання і прозорі (а інколи й не дуже) натяки на участь в корупційних схемах для швидкого отримання прав. 

Тож Вікна-новини вирішили розібратися, чому так важко взяти талон на практичний іспит з водіння. Розповідаємо про власний досвід складання іспитів та отримання прав, що кажуть про це майбутні водії та чому це стало проблемою державного масштабу, а не поодиноким випадком. 

Як я чекала на свій талон на практичний іспит: власний досвід

Моя історія зі складання іспитів на права почалася і, на щастя, завершилася ще у 2023 році. Але вже тоді проростали перші паростки глобальної проблеми у цій сфері. 

Станом на весну та літо 2023 року в Україні діяло правило трьох спроб, тож шансів на помилку було не так багато. Окрім цього, вчити теорію можна було лише в автошколі, хоча зараз учні мають можливість опанувати її самостійно. 

Іспит з теорії минув напрочуд без проблем, для мене все успішно закінчилося ще на першій спробі. Цього ж дня я записалася на практичний курс, який за правилами має тривати 40 годин. Лише після цього учень має право на складання практичного іспиту з водіння. 

Багато навчальних закладів пишуть у свідоцтві про завершення автошколи, що учень пройшов повний курс водіння, що тривав потрібну кількість часу. 

Насправді ж кількість уроків подеколи не перевищує 10, а за інші години треба платити додатково та за вищим тарифом. 

Мої уроки тривали з кінця березня по кінець травня. Коли відчула, що готова ризикнути першою з трьох моїх спроб, відправилася до сервісного центру МВС, щоб взяти талончик. 

Моя перша спроба взяти талон на практику видалася успішною — мені дивом вдалося забрати останній на другу половину дня. Іспит був призначений на два тижні вперед і мав відбутися на машині сервісного центру. 

На вибір ще можна обрати машину свого інструктора, оренда якої коштує додаткових грошей. 

Але коли я прибула на іспит, відчуваючи типове для цієї миті хвилювання, виявилося, що переймалася я дарма. 

— Щоб скласти іспит на машині сервісного центру, варто брати талон на практичний іспит на першу половину дня, — відповіла мені жінка, що займалася реєстрацією учнів на екзамен. 

Охочих занадто багато, а інспектор не встигає прийняти всіх. Тож того дня я залишила практичний іспит з водіння без результатів. 

Наступного разу я разом з іншими декількома сотнями охочих з самого ранку чекала біля термінала видачі талонів. Цього разу я думала підгадати та обрати час у першій половині дня. 

Однак тоді мені бракувало досвіду у цій справі. Я приїхала на 8 ранку — досить пізно для цього, адже дехто займає черги на талончики ще з ночі, а о 6 ранку можна бути двадцятим у черзі. 

Взяти талончик на першу половину мені не вдалося, тому вирішила пробувати складати іспит знову з талоном на 14:15. 

І у день здачі іспиту мені пощастило: охочих складати на машині сервісного центру було мало, й інспектор люб’язно приймав до себе на іспит. Із затримкою на чотири години. 

Зазначу, що ні тривоги, ні відключень світла тоді не було. Але ситуація, коли іспит назначений на 8 ранку, а з сервісного центру ти йдеш о 17, типова і знайома кожному учневі. 

Чи то через загальну втому від очікування, чи то від хвилювань, перша спроба закінчилася поразкою. Шокована загальною організацією роботи, я вирішила подати документи в інший сервісний центр, де, за словами знайомих, складати іспит було легше. 

Але від перестановки доданків сума не змінюється. В іншому центрі чекали ті ж проблеми: талон на практичний іспит з водіння взяти неможливо, а в адміністрації порадили відстежувати їх через сайт МВС. 

Але у випадку складання іспиту в Києві на подібних ресурсах ситуація аж ніяк не краща, тому там також не було талонів. 

Врешті я змогла потрапити на свою другу спробу у середині липня. Від дня попередньої спроби минуло півтора місяця, які здебільшого пройшли в очікуванні вільних місць на екзамен. Іспит планувався на 12.00, а фактично пройшов о 16. 00.

Під спекотним сонцем учні мали чекати своєї черги на стоянці, пропускати роботу, на ходу відповідати на важливі дзвінки, виконувати робочі завдання з ноутбуком у руках та заспокоювати дітей, що втомилися очікувати батьків. Чекали навіть вагітні жінки, але, на щастя, недовго, бо їм надавали пріоритет. 

Щоб не переказувати все у довгих подробицях, додам, що мені вдалося скласти практичний іспит на третій спробі. На той час правило трьох спроб вже скасували. Це підвищило моральний дух та впевненість учнів, а також додало мотивації складати самостійно, а не платити хабарі. 

Але у всього є своя ціна, і за безперебійні спроби отримати посвідчення водія українцям доводиться платити часом та нервами. 

Чому ж в Україні так важко отримати талон на практичний іспит

У 2024 році ситуація не просто не покращилася, а увійшла в новий етап кризи. Становище з талонами стало настільки важким, що інтервал між першою та другою спробою скласти іспит з водіння може тривати кілька місяців. 

— А щоб встигнути взяти талон на іспит, доводиться прокидатися посеред ночі. Лише тоді є примарна надія на те, щоб записатися, — розповіла Вікнам кандидатка у водії Алевтина, яка намагається отримати водійське посвідчення з кінця минулого року. 

За її словами, скласти іспит з теорії було легко, водночас про практичний екзамен доводиться лише мріяти. Ні очікування посеред ночі, ні щохвилинні оновлення сторінки сайту в час завантаження талонів не допомагали.

Навіть нещодавно створений МВС ТалонБот, який автоматично сповіщає про появу вільних місць у Telegram, не може розв’язати проблему — за лічені секунди шансом скласти іспит може скористатися інша людина, яка так само приєдналася до сповіщень через чат-бот. 

Дівчина спостерігає цю ситуацію вже кілька місяців, і за останній час вона аж ніяк не стала кращою. Тож досі намагається дочекатися талончика і не полишає надії, що врешті складе іспит. 

Нагадаємо, що з моменту завершення автошколи учень має два роки на складання іспиту з водіння. Якщо термін завершується, людина має пройти навчальний курс спочатку.  

В терміналі сервісного центру зазвичай стабільно пусто. А у великих містах записатися на водіння через офіційний сайт МВС краще і не намагатися. 

Щоб бути об’єктивними, ми спробували забронювати талон на практичний іспит у Києві, авторизувавшись на сайті. У разі наявності кружечки, що позначають сервісний центр, мали б зелене забарвлення.

Ми продивилися найближчі дати на два тижні вперед, але не змогли побачити жодного вільного місця. Аналогічна ситуація у Львові, Дніпрі, Одесі та навіть у Харкові. 

Трохи краща ситуація у маленьких містах та на Заході України. У деяких прифронтових містах, наприклад, Запоріжжі або Краматорську, спіймати вільний час теж можливо. 

То що ж відбувається та чому

Варто зазначити, що ще у липні 2023 році відбулася масштабна реформа, яка скоротила кількість сервісних центрів в Україні зі 148 до 55. Відповідно місць, де можна скласти іспити, істотно поменшало.

Крім цього, деякі сервісні центри опинилися під окупацією, а в деяких проводити іспити може бути небезпечно для життя у зв’язку з обстрілами, тож їхню діяльність обмежили. 

Відчутною стала і кількість охочих. Після скасування правила трьох спроб дедалі більше людей бажає спробувати отримати водійське. 

Як розповів керівник регіонального сервісного центру МВС у Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях Павло Яцина в коментарі Zahid.net, під час війни зросла кількість ВПО, а люди зі східних областей переміщаються в інші регіони. Там через деякий час вони теж хочуть отримати права і записуються на іспити. 

Попит зростає, а от кількість інспекторів — ні. Їм доводиться працювати навіть після завершення робочого дня, щоб встигнути прийняти тих учнів, які чекають на свій іспит.   

А за словами начальника Головного сервісного центру МВС Миколи Рудика, брак часу для запису на іспит залежить від нестачі кадрів. Зараз практично майже у всіх регіонах є потреба в екзаменаторах та адміністраторах. 

— Підбір і підготовка нового екзаменатора — це тривалий процес, оскільки кандидат повинен мати не лише посвідчення водія з усіма необхідними категоріями та досвід практичного керування транспортними засобами, — розповів посадовець в коментарі Суспільному. 

Інспектор також має добре володіти  інструкцією про порядок приймання іспитів. Один екзаменатор може прийняти від 10 до 15 практичних іспитів за свій робочий день, але велику роль відіграє безпекова частина. 

— Якщо ж протягом дня лунають повітряні тривоги, під час яких послуга не надається, ця цифра зменшується, — додав він. 

Криза в складанні практичних іспитів досі залишається актуальною. Викликів не меншає, а нові сервіси поки не допомагають пришвидшити отримання прав. 

Але Микола Рудик має і гарні новини — навчання нових екзаменаторів триває. І цілком можливо, що незабаром деякі регіони України матимуть можливість у зручному форматі й без зайвого стресу стати водієм. 

Нагадаємо, що у 2024 році дещо змінилися правила дорожнього руху

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.

Категорії: Для тебе