Російські атаки дронами стали смертоноснішими — все завдяки вдосконаленим боєприпасам, які ворог встановлює у безпілотники. Зокрема йдеться про ТБ БЧ-50 — боєприпас об’ємного вибуху, який встановлюється в дрони типу Shahed-136.
Вони працюють за принципом термобаричної ракети, яка становить значну загрозу для закритих приміщень. Новий боєприпас почали застосовувати з квітня 2024 року, але саме зараз це оснащення використовуються найчастіше. Про небезпеку нових дронів розповіли в Defence Express.
Термобарична бойова частина Шахедів: що це таке та як вберегтися
Деталі нової бойової частини стали відомими завдяки зламу серверів російської особливої економічної зони Алабуга у Татарстані, де й збирають та модернізовують ці дрони.
Термобарична бойова частина Шахедів ТБ БЧ-50 має вагу у 52,4 кг. Окрім термобаричного ефекту дрон несе ще й уламковий, завдяки уражальним елементам. Всередині такого боєприпасу — 2306 кульок діаметром 9 мм.
Бойова частина безпілотника належить до сучасних зразків та має однотактову дію. Попереднє покоління працювало за принципом двотактової дії — спочатку розпилялась вибухонебезпечна речовина, яка заповнювала простір, а лише потім здійснювався підрив.
У нових однотактових боєприпасах після підриву ударна хвиля викликає рух термобаричної суміші, яка під час взаємодії з повітрям утворює вогняну хмару температурою у 2400-2600 °C.
Вона розтікається по всій площі ударною хвилею, уражаючи легені, органи слуху тощо.
Термобаричний боєприпас демонструє максимальну ефективність у замкнених приміщеннях, адже хмара охоплює кілька приміщень. Саме тому Росія почала використовувати їх для атаки по містах з метою вбивства цивільного населення. І саме тому під ударами цих дронів в першу чергу перебуває Київ.
Укритися від дії термобаричного боєприпасу у закритому приміщенні значно складніше. Вогняна хмара заповнює всю квартиру, водночас від дії осколково-фугасного боєприпасу рятує правило двох стін.
Тож у випадку з термобаричним зарядом, на жаль, правило двох стін не надто ефективне. А найкращим варіантом для збереження життя є спуск в укриття.
Якщо ж окрім двох стін більше нічого немає, тоді фахівці радять зачиняти міжкімнатні двері. Це дозволить створити умовне розділення приміщень та дещо зменшити поширення термобаричної суміші по квартирі.
Термобаричні бомби часто називають вакуумними. Ми розповідали, що це таке та чому вони дуже небезпечні.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.