Вакуумна або термобарична бомба (також її називають аерозольною бомбою або паливно-повітряною вибухівкою) — це надпотужний неядерний боєприпас, який Росія застосовує у війні проти України. Бомба несе великі руйнування для навколишніх об’єктів, а радіус ураження є доволі масштабним.
Детально про характеристики та принцип дії вакуумної бомби розповідаємо далі в матеріалі.
Правильна назва — боєприпас об’ємного вибуху (БОВ), або об’ємно-детонуючі боєприпас (ОДБ). Складається з паливного контейнера з двома окремими зарядами вибухової речовини. Снаряд запускається як ракета або скидається з літака як бомба.
У разі попадання у ціль перший заряд вибухової речовини розкриває контейнер і розпорошує горючу суміш у вигляді хмари. Хмара проникає в будь-які прорізи будівель та навіть оборонні споруди, які незакриті герметично.
Потім другий заряд підпалює хмару й утворює величезну вогняну кулю, потужну вибухову хвилю і вакуум, що поглинає весь кисень.
Термобарична бомба руйнує укріплені споруди та обладнання, а також може вбити чи поранити людей. Вона запускається з повітря, щоб знищувати живу силу противника в тунелях та інших закритих місцях.
Першу 9800-кілограмову авіаційну бомбу випробували в США. Вона отримала прізвисько Мати всіх бомб. А згодом, через чотири роки, Росія розробила аналогічний снаряд під назвою Батько всіх бомб.
Потужність удару еквівалентна вибуху приблизно 8 тонн тротилу. Вартість кожної бомби становить $16 млн.
РФ має на озброєнні декілька підтипів цих боєприпасів:
Головним фактором ураження є потужна ударна хвиля, що поширюється в радіусі понад кілометр від місця вибуху. Тонкий алюмінієвий корпус розробили спеціально для максимального збільшення радіуса вибухової хвилі.
Вакуумну бомбу застосовують в міських умовах, коли військові ховаються в будівлях та бункерах.
Наслідки від застосування залежать від відстані до епіцентру вибуху. Теоретично наслідки в кожній із зон ураження такі:
Міжнародні закони напряму не забороняють використання цих боєприпасів, але якщо країна-учасниця війни використовує їх для поразки цивільного населення, її можуть засудити за скоєння воєнного злочину згідно з Гаазькими конвенціями 1899 та 1907 років.
Росія нищить керованими авіабомбами українські міста. Ми розповідали, чи можливо протидіяти російській зброї.
Фото: Вікіпедія
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.