США таємно передали Україні ракети ATACMS із радіусом дії до 300 кілометрів, включивши їх до пакета допомоги на суму 300 мільйонів доларів, який Джо Байден затвердив 12 березня, пише агенція Reuters із посиланням на неназваного американського чиновника.
За його словами, Україна вперше застосувала ці ракети 17 квітня, завдавши удару по військовому аеродрому в окупованому Криму.
Чи може Україна бити ATACMS по Росії
17 листопада видання The New York Times повідомило, що Джо Байден дозволив Україні бити вглиб Росії американськими ракетами великої дальності. Це повідомлення відразу ж розлетілося у ЗМІ.
Зокрема, використовувати ATACMS для ударів по Курській області, а також по скупченнях північнокорейських військових. Це своєрідна “відповідь” Байдена на застосування військ КНДР у війні РФ проти України.
Однак офіційного підтвердження цієї інформації поки що не пролунало. Водночас росіяни вже почали малювати мапи, куди змогли б дістати ці ракети.
У матеріалі The New York Times автори послалися на неназваних “офіційних осіб США”.
Володимир Зеленський відреагував на можливий дозвіл так:
Одним із головних пунктів є далекобійність для нашої армії. Сьогодні багато в медіа говорять про те, що ми отримали дозвіл на відповідні дії. Але ударів завдають не словами. Такі речі не анонсують. Ракети самі за себе скажуть. Обов’язково.
Іноземні партнери також не лишилися осторонь. Голова МЗС Польщі Радослав Сікорський заявив, що Байден відповів Путіну мовою, зрозумілою для диктатора.
— Президент Байден відповів на вступ північнокорейських солдатів у війну та масований наліт російських ракет зрозумілою Путіну мовою — зняттям обмежень на використання Україною західних ракет. Жертва агресії має право на захист. Сила збентежує, слабкість провокує, — написав Сікорський.
Президент Литви Гітанас Науседа також схвалив можливий дозвіл бити ракетами ATACMS по Росії.
Цей день настав. Україна може завдавати ударів по військових об’єктах Росії за допомогою ракет дальнього радіуса дії. Це вирішальний момент у боротьбі з агресором Росією. Через слабкість миру не досягти. Мир — нагорода сильних. Тримайся, Україно!
Як ATACMS вплинуть на фронт
Голова Ради резервістів Сухопутних військ ЗСУ Іван Тимочко розповів для 24 Каналу, що зняття обмежень на удари ATACMS вглиб Росії можуть суттєво змінити ситуацію.
Росіяни не зможуть збільшити льотні можливості авіації, а тому триматимуть літаки у зоні ураження ATACMS. Тож Україна зможе вражати російську авіацію, боєкомплект, системи радіолокаційної розвідки, РЕБ, системи ППО.
Ефективність роботи ЗСУ виросте. Однак зволікання США призвело до того, що Росія залучила війська КНДР до війни. Це змусило напружитися чимало країн.
Ракети ATACMS: що відомо
Абревіатура ATACMS розшифровується як Army Tactical Missile System. Її називають американською тактичною балістичною ракетою класу земля — земля. Виробляє її компанія Lockheed Martin.
Ракети ATACMS призначені для того, аби використовувати їх із ракетними системами M142 HIMARS та M270 MLRS й інших модифікацій.
Тактичні ракети ATACMS мають функцію стрільби на дистанцію до 300 км.
Вирізняють кілька модифікацій ATACMS, які відрізняються дальністю та точністю. Виокремлюють такі типи:
- Ракета MGM-140A ATACMS Block 1. У ній міститься касетна бойова частина М39, споряджена суббоєприпасами M74, призначеними для ураження живої сили. Кожна з них має дальність стрільби до 165 км;
- MGM-140B ATACMS Block 1A. Її називають модернізованою версією, адже в неї входить приймач супутникової системи навігації NAVSTAR (Америка). Касетна бойова частина має до 300 бойових елементів M74. Її дальність — 300 км;
- MGM-140 NTACMS. Її називають корабельною модифікацією ракети;
- Ракета MGM-140C (MGM-164A ATACMS Block 2) має касетну бойову частину з 13 бойовими елементами BAT. Стріляє до 140 км;
- MGM-140E ATACMS Block 1A Unitary (QRU) / MGM-168A ATACMS Block 4A. Стріляє до 270 км. Вона оснащена осколково-фугасною бойовою частиною WDU-18 вагою 227 кг.
Яку з цих модифікацій ATACMS можуть отримати Збройні сили України, поки невідомо.
Ракети ATACMS: як запускають і для чого призначені
Для того, аби запустити ракету ATACMS, використовують пускову установку M270 MLRS або HIMARS. Призначення ракет — ураження точкових цілей противника.
Що може вражати ATACMS:
- командні пункти;
- пускові установки ракет;
- об’єкти ППО;
- вузли зв’язку;
- склади боєприпасів;
- інше.
Ракети ATACMS можуть працювати й в холод, і в спеку. Також вони безперебійно працюють у будь-який час доби.
З допомогою ракет ATACMS можна вражати цілі противника на територіях, які окупувала Росія.
Наприклад, у Донецьку, Луганську, на Запоріжжі. Через її дальність можна охопити навіть Крим, території Білорусі та Росії.
Ракети ATACMS: характеристики
- Довжина — 3,96 м (ATACMS MGM-140A та MGM-140B); 4,00 м (MGM-164B та MGM-168A);
- Діаметр ракети — 0,61 м;
- Розмах крил — 1,4 м;
- Маса також різна: 1670 кг – ATACMS MGM-140A; 1320 кг — MGM-140B;
- Вони належать до касетного типу;
- Дальність стрільби: 165 км – ATACMS MGM-140A; 300 км – MGM-140B; 140 км – MGM-164A; 270 км – MGM-168A.
На ракети ATACMS ціна буває різною. Однак середня ціна ракети ATACMS у 2022 році — приблизно $1 млн.
Раніше ми розповідали про ракети Р-30 Булава, які росіяни почали “показувати” західним політикам.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.