Потерпають як жінки, так і чоловіки. ООН відзвітувала про сексуальне насильство під час війни в Україні

Ірина Танасійчук журналістка сайту
сексуальне насильство

Фото: Unsplash

Рада безпеки ООН провела відкриті дебати з питань сексуального насильства в умовах війни. Всього під час збройних конфліктів у світі зазнали насилля 3688 людей.

Ситуації в Україні присвятили окремий розділ доповіді. Згідно зі звітом ООН, за 2023 рік сексуального насильства зазнали 85 українців. Серед них — 52 чоловіки, 31 жінка і двоє дітей.

Сексуальне насильство під час російсько-української війни — звіт ООН

У звіті йдеться про те, що за 2023 рік Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні зафіксувала 85 випадків сексуального насильства, пов’язаних з війною.

Це злочини як проти цивільних, так і проти військовослужбовців. Жертвами стали 52 чоловіки, 31 жінка, одна дівчинка та один хлопчик.

Для порівняння, у 2022 році місія зафіксувала 125 випадків сексуального насильства, жертвами якого стали 80 чоловіків, 42 жінки та 3 дівчинки.

Сексуальне насильство проти дорослих чоловіків використовувалося як метод тортур у російському полоні.

Окрім зґвалтування, маються на увазі погрози зґвалтування, ураження електричним струмом та калічення статевих органів, погрози кастрації, примусове роздягання та оголення.

На тимчасово окупованих територіях задокументовано зґвалтування шести жінок.

Загалом з початку повномасштабного вторгнення ООН зафіксувала понад тисячу нападів на медичні установи, що ускладнило жертвам сексуального насильства доступ до отримання допомоги.

Тому українська влада разом з ООН відкрила 11 центрів допомоги постраждалим, зокрема два мобільні центри. Крім цього, була створена інтерактивна карта відповідних послуг на території України.

Реакція генсека ООН та посолки США в організації на результати звіту

Генсек ООН Антоніу Гутерреш вчергове закликав зупинити сексуальне насильство, а Росію — розслідувати випадки насильства російськими військовими. Також він заявив про необхідність забезпечення доступу для співробітників гуманітарних та моніторингових місій до окупованих територій.

Посолка США в ООН Лінда Томас-Грінфілд, яка взяла участь у засіданні, згадала Україну в контексті притягнення злочинців до відповідальності:

В Україні США також підтримають зусилля Офісу генпрокурора щодо документування, розслідування та судового переслідування воєнних злочинів, зокрема сексуальних злочинів, які скоїли російські військові.

У своєму виступі вона також зазначила, що через два роки після повномасштабного вторгнення тисячі переміщених осіб з України мають ризики стати жертвами торгівлі людьми.

Загалом, у 2023 році в різних країнах у 95% підтверджених випадків жертвами сексуального насильства були дівчата та жінки, а 5% — чоловіки та хлопчики.

Раніше ми розповідали, чому жертви сексуальних злочинів росіян часто не звертаються до суду

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.