FPV-дрони широко використовують як українські, так і російські війська. Ці безпілотні літальні апарати мають численні переваги перед звичайними квадрокоптерами, тому інженери зуміли адаптувати їх для використання як зброї. Що таке FPV-дрон: ключові характеристики — читай у матеріалі.
Що таке FPV-дрон та як їх використовують в Україні
На фронті в Україні FPV-дрони стають все популярнішими. Зрозуміло, що ці безпілотники, оснащені функцією під назвою Вид від першої особи (FPV), стають важливим елементом військових дій.
Такі дрони — це безпілотні літальні апарати, які можуть передавати відео в реальному часі через вбудовану камеру, розташовану в передній частині БПЛА.
FPV-дрони поділяються на три основні типи: гоночні, кінематографічні та фристайл. Гоночні дрони призначені для змагань, вони легкі та дуже маневрові.
Другий тип обладнаний найкращими камерами та може записувати відео високої якості. FPV-дрони для фристайлу — це щось середнє між кінематографічним та гоночним.
FPV-дрони: що це та що потрібно для польотів
Для польотів потрібен БПЛА із вбудованою камерою, який може передавати відео в реальному часі, контролер польоту (пульт із радіокеруванням) та монітор або окуляри віртуальної реальності.
Переваги FPV-дронів: чим вони корисні
Сучасні FPV-дрони являють собою конструктори, це дає змогу скласти літальний апарат відповідно до конкретних потреб. Зазвичай військові замовляють створення БПЛА, здатного нести певний вантаж та подолати визначені відстані.
Інженери підбирають двигуни, акумулятори, рами, контролери польоту, регулятори струму, системи передачі відео та радіосигналу, враховуючи необхідні технічні характеристики, а потім додають елемент бойового призначення зі вибуховим пристроєм. Так народжуються удосконалені FPV-дрони під назвою Камікадзе.
FPV-дрон: чим відрізняється від інших та які дрони використовують українські та російські військові
Як українські, так і російські військові активно використовують FPV-дрони-камікадзе через їхню високу, практично снайперську точність. Завдяки окулярам оператори отримують можливість спостерігати за місцевістю навколо безпілотника, ніби перебувають у його кабіні.
У порівнянні з моніторами чи екранами смартфонів, окуляри не викликають бліків, тому їх можна використовувати навіть у сонячну погоду.
У вмілих руках такі дрони виявляють високу маневровість, здатні швидко змінювати напрямок руху та проникати в обмежені простори, такі як люки танків. Ще однією перевагою є швидкість — деякі FPV-дрони розвивають швидкість до 170 км/год і більше.
Скільки коштує FPV-дрон: ціна
Виробництво ударних БПЛА на основі гоночних квадрокоптерів коштує доволі небагато — від $200 за екземпляр.
Зазвичай FPV-дрони управляються лише вручну, тому вони не залежать від системи GPS і залишаються не вразливими перед засобами радіоелектронної боротьби (РЕБ), які приглушують навігацію. Однак противник все ще може приглушити сигнали відеопередавання та управління між БПЛА та оператором.
Недоліки FPV-дронів: основні моменти
Ключовим фактором ефективності дрона є його вага, тому інженери намагаються максимально полегшити конструкцію. Це призводить до того, що на FPV-дронах встановлюють легкі акумулятори, їхнього заряду вистачає лише на короткий час роботи, на кілька хвилин. Тривалість польоту FPV-дрона також залежить від погодних умов — сильний вітер може значно ускладнити його рух та призвести до зменшення часу польоту.
Управління такими дронами вимагає високого рівня майстерності та підготовки. Оператору доводиться вручну керувати всіма аспектами польоту.
Там, де звичайний дрон може легко залишатися в одній точці, FPV-дрон вимагає високого рівня вправності, оскільки утримання в стаціонарному положенні вимагає відмінного пілотажу. Навчання операторів у цьому напрямі займає більше часу, порівняно з пілотами камерних дронів.
Як використовують цю зброю на війні в Україні 2023
Українські війська широко використовують FPV-дрони практично з самого початку повномасштабної війни, включно з різними підрозділами Збройних сил України, Сил спеціальних операцій та Національної гвардії. Зазвичай військові діють у невеликих групах, враховуючи операторів та його помічників, які керують маршрутом.
Час від часу FPV-дрони працюють разом із розвідувальними квадрокоптерами, які допомагають оцінити ситуацію з великої висоти.
Раніше ми детальніше розповідали про дрон-камікадзе Shahed-136, його характеристики та що робити, щоб не стати його жертвою.
Фото — скриншот з відео SocialDrone UA
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.