Рідні та близькі ветеранів — люди, на яких багато обов’язків та відповідальності. Догляд за ветеранами — величезна, але невидима робота. Як може підтримати рідних ветеранів держава? Антропологиня, дослідниця ГО Принцип Тіна Полек розповіла Яні Брензей про підтримку ветеранів та їхніх родин.
Як тримаються родини українських ветеранів: необхідні зміни
ГО Принцип провела дослідження За лаштунками турботи: близькі ветеранів та доглядова праця. Тіна Полек каже, найважливіше розуміти — після поранення чи захворювання внаслідок війни, ветерани опиняються у ситуації, де системі/державі до них не має справи.
Для того, щоб послуги та допомога не були формальними, щоб ветерани отримували справжню допомогу, хтось має вступитися. Кимось — найчастіше стають рідні ветеранів, — пояснює Полек.
Рідним доводиться нагадувати про себе лікарям, військовим частинам, органам влади. Тобто рідні ветеранів беруть на себе обов’язки держави. Є речі й менш очевидні — наприклад, підготовка житла. Встановлення ручок у ванній, спеціальні матраци, ліжка тощо. Хтось має про це дбати, і все це звалюється на плечі родичів ветеранів.
— Потім з’ясовується, що на цих (найчастіше) жінок падає не тільки турбота за близькою людиною, а ще й уся родина — бабусі-дідусі, які не можуть себе обслуговувати, діти, які потребують турботи. І часто в таких умовах у них немає можливості працювати.
Тому таких жінок зазвичай звільняють з роботи. З’являється проблема, як забезпечити потреби всіх. Опитані жінки казали, що вони не знають, що таке власні потреби, бо не мають на це часу. Така ж відповідь лунала на пропозицію відвідати психолога.
Тіна Полек каже, ця проблема є величезною і комплексною, бо про доглядальниць за ветеранами держава не турбується. Вони мають право лише на щомісячне відшкодування 2900 грн. Але і отримати таку допомогу можуть лише ті, хто не працюють. Тоді постає питання: як прожити родиною на 2900 грн?
Регіональних програм в Україні з допомоги родинам ветеранів у догляді здебільшого немає. Десь можна отримати одноразову допомогу. Послугам соцпрацівників родини ветеранів не довіряють.
У різних країнах світу діють різноманітні способи підтримки доглядальниць: доплати до зарплати, погодинна оплата, система навчання, відпустки для доглядальниць, компенсації проїзду чи проживання тощо.
Раніше ми розповідали, як компаніям готуватися до повернення ветеранів.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.