У пастці залежності: як українці в пошуках розради почали вживати більше алкоголю

Ірина Танасійчук журналістка сайту
алкоголізм

Війна, переїзд в іншу країну, обстріли, переживання — все це спонукає українців шукати розради в алкоголі. Якщо до війни в Україні пили в середньому 8-10 літрів спиртного на рік, то навесні 2023 року Український інститут майбутнього дослідив, що 54% опитаних громадян стали вживати алкоголю частіше, ніж до війни.

Чи перетворюється це на загрозу алкоголізму та як зрозуміти, що ти на межі від шкідливої звички — розбиралося видання Sestry

Алкоголізм під час війни: як боротьба зі стресом перетворюється на шкідливу звичку

— Ніколи б у житті не подумала, що це станеться зі мною. У мене батько з алкозалежністю. Я ніколи не хотіла повторення його ситуації, завжди з пересторогою ставилась до алкоголю, — каже лікарка Катерина, яка опинилася у пастці алкогольної залежності. 

Вона була вимушена переїхати до США, а там самотужки доглядати за чотирма членами родини та трьома собаками. Росія знищила її будинок в Україні. 

Адаптація до нового життя минала важко. На новій роботі Катерина зіткнулася з мобінгом, її постійно переслідував страх не впоратися з фінансовими зобов’язаннями. 

Вона жила в страху зробити щось не так і отримати астрономічний рахунок. Через брак фінансів якісна їжа була родині недоступна, тож перебивалися фаст-фудом. Але вино у місцевих крамницях коштувало недорого і було смачним. 

Так і почалися перші проблеми, які згодом помітили діти. 

— Як людина, що працює в соціальній психології, я знала, що алкоголь — це депресант, і його вживання лише погіршить ситуацію. Але в ті моменти, коли мені було дуже погано, алкоголь приносив тимчасове, але миттєве полегшення.

Зрозумівши проблему, жінка пройшла тест і підтвердила алкозалежність. Тож ухвалила рішення повернутися до Європи та налагодити життя.

Чому так важко відмовити собі у випивці

Деякі люди побоюються вживати алкоголь в чужій країні, щоб уникнути негативних наслідків для себе. Натомість обирають переїдання.

Але природа потягу до алкоголю й переїдання різна: перше — це залежність, а друге — компульсивна поведінка, впевнений Вадим Мельник, психолог, член правління Української асоціації когнітивно-поведінкової терапії. 

Він додає, що залежність — це розлад, який характеризується постійним потягом до вживання психоактивних речовин і неможливістю контролювати це вживання. 

При залежності виникають біохімічні зміни в мозку й хронічна потреба в речовині, яка активує систему винагороди в організмі й дарує ейфорію.

А от переїдання не передбачає патологічного потягу та втрати контролю. Тобто людина, яка заїдає стрес, може замінити цукерки на чипси, або просто знайти хобі. А от залежні від алкоголю бачать порятунок лише в спиртному. 

Їх не радує ні їжа, ні спілкування, ні інші активності. Їх мозок воліє отримати лише нову дозу, щоб стався сильний викид дофаміну. Якщо кинути пити, в людини розвивається абстинентний синдром, або так звана ломка.

Чому виникає алкоголізм

Вадим Мельник спростовує міф про так званий ген алкоголізму. 

— На розвиток алкозалежності впливають виховання, життєвий досвід і спосіб життя, але найголовніше — відсутність здорових навичок емоційної регуляції у відповідь на життєві труднощі. 

Коли людина не вміє задовольняти основні емоційні потреби, вона змінює свій емоційний стан за допомогою психотропних речовин.

А як зрозуміти, що ти перебуваєш в стані алкоголізму? Національний інститут зловживання алкоголем та алкоголізму США визначає алкогольний розлад як неможливість припинити вживання алкоголю, попри його негативний вплив.

Якщо ти регулярно п’єш більше запланованого, стикаєшся з втратою пам’яті під час вживання, це може свідчити про появу залежності. 

Психолог зазначає, що визначити стадію залежності може тільки лікар. У деяких випадках для лікування потрібна медикаментозна допомога, наприклад, крапельниці, які знижують чутливість організму до алкоголю. 

Далі треба пройти терапію — індивідуальну чи групову на кшталт “анонімних алкоголіків”. Також варто зрозуміти, чому алкоголь став необхідним у твоєму, навчитися контролювати організм і знаходити інші способи емоційного задоволення.

А пережити стрес можна і без алкоголю. Ми розповідали, чим замінити спиртне у кризовій ситуації.

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.

Категорії: Для тебе