Радіаційна безпека за європейськими стандартами: що передбачає законопроект, який ухвалила ВРУ

Богдана Макалюк журналістка сайту
Законопроект №8223 про радіаційну безпеку: що це таке

Україна продовжує процес з євроінтеграції у різних сферах життя. 23 серпня 2023 Верховна Рада України ухвалила в цілому законопроект № 8223, який впроваджує нові стандарти захисту людини від впливу іонізуючого випромінювання, відповідно до права Європейського Союзу.

Законопроект №8223: що передбачає

Заступник Міністра економіки України Олексій Соболев пояснює, що згідно з Угодою про асоціацію, Україна співпрацює з Європейським Союзом у сфері ядерної безпеки. 

Ухвалений Верховною Радою закон є євроінтеграційним. Він стане ще одним кроком до приведення українського законодавства до європейського. 

Законопроект №8223 запроваджує європейські стандарти захисту людей від впливу іонізуючого випромінювання відповідно до міжнародних норм безпеки. 

Так, нова система підвищить рівень радіаційного захисту персоналу та населення у всіх ситуаціях, — зазначив Соболев. 

Які зміни внесли до закону України Про захист людини від впливу іонізуючого випромінювання:

  • уточнення та конкретизації повноважень Кабінету Міністрів України, центральних органів виконавчої влади, місцевих органів виконавчої влади, Національної комісії з радіаційного захисту населення України;
  • запровадження трьох ситуацій опромінення (планової, наявної та аварійної);
  • встановлення основних дозових лімітів ефективної та еквівалентної дози для персоналу та населення;
  • запровадження граничних доз в ситуації планового опромінення для персоналу та населення, референтних рівнів для ситуацій наявного та аварійного опромінення;
  • запровадження референтних рівнів середньої річної концентрації активності радону в повітрі приміщень для постійного перебування людей, на робочих місцях;
  • визначення основних заходів щодо обґрунтування та оптимізації заходів захисту та безпеки при медичному опроміненні тощо.

Ухвалення закону дозволить втілити рекомендації Міжвідомчої робочої групи з дерегуляції щодо скасування регуляторних інструментів, які стосуються використання радіонуклідних джерел та джерел іонізуючого випромінювання, якими опікується Міністерство охорони здоров’я.

Атомні електростанції виробляють енергію, але у разі аварії можуть спричинити ядерну небезпеку. Раніше ми розповідали про найпоширеніші міфи про атомну енергетику та що треба знати про радіацію.

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.

Категорії: Для тебе