Прогалина у пʼять років! Рівень освіти українських підлітків істотно впав — дослідження PISA

Вікторія Мельник журналістка сайту
рівень освіти українських дітей

Українська школа досі є адаптацією старої радянської, хоч і з проблисками реформ та намаганнями досягти кращих результатів в освітньому процесі. Роками випускники під час вступу до ЗВО ділилися на кілька категорій, деяким з них дозволялися “дармові” коефіцієнти балів при вступі. До них також належали й школярі з українських сіл.

Цілком очевидно, що через це та чимало інших причин рівень знань в учнів одного віку трохи різнився. Однак нещодавнє освітнє дослідження PISA репрезентувало неочікувані результати: розрив між школярами із сіл та міст у знаннях становить чотири-пʼять років.

Детальніше про рівень освіти в українському селі та результати дослідження розповідаємо тобі далі.

Рівень освіти в Україні: де прогалина?

Масштабне освітнє дослідження від PISA проводилося у 2022 році, було опитано школярів у всьому світі. Мета — перевірити, як 15-річні діти на практиці використовують набуті у школі знання.

Результати показали, що за останні чотири роки пандемії та повномасштабної війни українські школярі стали гірше рахувати та читати.

Понад 40% школярів в Україні не мають базового рівня математичної й читацької грамотності.

Разом з тим, директорка Українського центру оцінювання якості освіти Тетяна Вакуленко підкреслює умови, в яких українські діти того року писали тестування.

— Діти в Україні проходили тест у жовтні 2022 року під час найбільших ракетних обстрілів. Писали тести після кількох годин сидіння в укриттях. Звісно, це стрес, важко сфокусуватися і втримати інтерес. Це впливає на концентрацію при читанні, на проведення розрахунків.

Хоча показники в Україні значно погіршилися, але вони є кращими, ніж у багатьох країнах світу, де немає війни, — каже вона.

Загалом, за результатами опитування, серед українських дітей суттєво збільшилася частка тих, хто не може опрацювати математичні розрахунки та читати, до того ж дуже впадає в око розрив у знаннях між дітьми із села та міста.

Дослідження показало, що:

  • 42% підлітків не можуть зробити базові розрахунки, у 2018 році частка таких становила 36%;

За результатами, кращі результати з математики мають учні, які свого часу ходили до дитячого садка щонайменше два роки, не пропускали навчання протягом трьох місяців поспіль, а також ті, хто витрачав на виконання домашнього завдання більш ніж годину на день.

  • 41% підлітків 15 років не мають базового читацького рівня — йдеться не про швидкість читання, а про його розуміння, адже діти не завжди правильно розуміють зміст прочитаного і не все можуть запамʼятати. У 2018 році цей показник складав всього 28%;
  • лише 30% учнів можуть правильно й повністю опрацювати великий текст, графіки та карти;
  • діти, що навчаються у місті, з математики отримали середню оцінку 506 балів, а їхні однолітки з села мають лише 414 балів;

Загалом, у знаннях з математики різниця між учнями з великих сіл і міст становить понад 4,5 роки навчання.

  • учні із сіл у читанні також відстають від однолітків з міста: середній бал останніх становить 490, а в сільській місцевості — 392 бали;
  • середній бал з природничих дисциплін учнів з великих міст становить 508, а учнів із сільської місцевості — 421, що також дорівнює розриву у майже чотири роки;
  • за результатами дослідження, українські дівчата краще читають за хлопців, а останні — краще рахують.

Яка ситуація в інших країнах

Дослідження PISA дає змогу порівняти рівень освіти дітей в різних країнах. За результатами дослідження 2022 року, українські школярі краще за своїх однолітків у Грузії, Болгарії, Молдові, Греції та Катарі орієнтуються та застосовують на практиці знання з читання, природничо-наукових дисциплін.

Разом з тим, вони суттєво відстають у навчанні від школярів з Польщі, Естонії, Словаччини.

Найкращі показники з математики отримали учні з:

  • Сінгапуру — 575 балів;
  • Китаю — 547;
  • Японії — 536;
  • Південної Кореї — 527;
  • Естонії — 510.

Натомість найнижчими є показники учнів з Гватемали — 344, у Парагваю — 338, у Камбоджі — 336.

З читання найкращі бали в учнів з:

  • Сінгапуру — 543 бали;
  • Ірландії — 516;
  • Японії — 516;
  • Південної Кореї — 515.

В Україні середній бал за читання — 428.

Найгірші показники у — Марокко — 339 балів, в Узбекистані — 336 балів, Камбоджі — 329 балів.

Однозначно, на рівень освіти українських дітей вплинула війна в Україні. Як це змінити та чи можливо це взагалі, ми розмірковували в іншому матеріалі.

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.