Сучасні українські режисери та режисерки творять реальність, яку за десятки років вважатимуть класикою українського драматичного, історичного та соціального кіно.
Видання Vogue.ua у своєму проекті про нове покоління українських режисерів продовжує знайомити суспільство з тими, хто творить глибокі історії на екранах. Серед них — Крістіна Тинькевич.
Про повнометражний фільм Як там Катя?, чому повернулася з-за кордону додому, вона розповіла в інтервʼю Дарії Слободяник. Ми виокремили найцікавіше та ділимося з тобою.
Крістіна Тинькевич про фільм Як там Катя?
Українське кіно все частіше відзначають на світових майданчиках. 31-річна режисерка Крістіна Тинькевич є однією із тих, хто через фільми розповідає сильні історії звичайних людей.
Її повнометражна соціальна драма Як там Катя? здобула спеціальний приз журі на одному із найвпливовіших кінофорумів у швейцарському Локарно. Стримінговий сервіс HBO Europe придбав стрічку для показу європейському глядачеві, а самі українці зможуть побачити історію з 25 січня 2024 року.
Фільм розповідає про етичні межі, які люди перетинають щодня під впливом тих чи інших обставин.
У центрі сюжету — лікарка швидкої допомоги, матір, яка втрачає доньку в автокатастрофі. Винною у смерті дитини є донька депутатки, що балотується на місце мера міста. Перед жінкою постає важкий вибір — пробачити чи помститися.
Крістіна ділиться, що ідею стрічки вона виношувала три роки, а роботу над дебютним повним метром режисерка розпочала у 2020 році. Надихнулася статтею лондонської газети під час свого життя там, де лікарка швидкої допомоги приїхала на виклик, а пацієнтом виявився чоловік, що колись зґвалтував її.
— У цьому сюжеті мене захопила тема морального вибору, — каже Тинькевич.
Сама режисерка зазначає, що у новій реальності стрічка, яка була створена ще до початку повномасштабного вторгнення РФ, сприймається інакше.
Тема горя й втрати стала актуальною для всієї країни: багато людей стикаються з тим, через що проходить моя героїня, — каже Тинькевич.
Соціальна драма з метафоричним закінченням робить фільм по-справжньому гострим. Щоб розповісти історію реалістично, Крістіна Тинькевич надихалася стрічками Випускний представника румунської нової хвилі Крістіана Мунджіу, Урок Крістіни Грожевої та Петара Вилчанова й Два дні, одна ніч братів Дарден.
Були Лондон та Париж, але залишився Київ
Крістіна Тинькевич не стала однією з провідних режисерок України за один день. До цього вона наполегливо навчалася у Великій Британії, працювала у Франції.
З Києва Крістіна поїхала у 18 років до Лондона, де навчалася на кіновиробництві у Лондонському університеті мистецтв, потім на бакалаврському курсі у Вестмінстерському університеті та закінчила магістратуру в MetFilm School.
За її словами, західна освіта дещо відрізняється від нашої, адже там перші роки студенти навчаються усього, а не одного фаху.
— Вважається, що маєш вміти все: знімати, писати сценарії, монтувати, записувати звук. Це дає розуміння того, як працює майданчик, — а після цього вже можна обрати фах.
Для студентів кіновишів там були приємні ціни на квитки, тож я дивилася буквально все, — розповідає вона про період, який якнайбільше сформував її авторський погляд, коли вона запоєм дивилася стрічки інших іменитих режисерів.
Захоплення документальним кіно почалося під час навчання у Вестмінстерському університеті, під впливом одного із викладачів.
У 2014 році студенти готували свої випускні роботи, з 60 людей викладачі обирали пʼятьох, чиї ідеї здавалися найкращими. Решта студентів працювали спільно над фільмами-переможцями.
Фото: IMDb
Крістіна, натхненна подіями в рідній Україні, знімала про зміни у ментальності українців після Майдану.
— Мій проект сподобався викладачам, і мені дали шанс його втілити, — пригадує режисерка.
Прем’єра документальної стрічки Країна відбулася у 2016 році на кінофестивалі в Атланті, а у 2017 році стрічка потрапила у лонглист Оскара.
За два роки жінка переїхала до Парижу, щоб працювати там. Однак потім повернулася додому, щоб знімати українське кіно.
Ми маємо безліч історій, що мусять бути розказаними, — висновує Крістіна Тинькевич.
Раніше ми також розповідали тобі про режисера Антоніо Лукіча та його бачення українського кіно. Читай про це в нашому іншому матеріалі.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.