Хвостата надія на порятунок: як собаки з ДСНС дістають з-під завалів та розміновують Україну

Ірина Танасійчук журналістка сайту
Хвостата надія на порятунок: як собаки з ДСНС дістають з-під завалів та розміновують Україну

2 квітня Україна відзначила День кінолога — професії, яка без перебільшення стала однією з ключових у реаліях війни. Чотирилапі рятувальники дістають з-під завалів поранених, шукають вибухівку та рятують життя.

З нагоди свята Державна служба з надзвичайних ситуацій розповіла, як працюють кінологи, яких песиків обирають для рятувальних операцій та інші цікаві факти. Укрінформ зібрав найважливіше. 

Як песики рятують життя людей: діяльність кінологів з ДСНС

Нині у ДСНС працює 13 кінологічних підрозділів, у яких утримується 66 собак, повідомив пресофіцер ДСНС Олександр Хорунжий. Служби функціонують на базі центрів швидкого реагування, а також на базі Головних управлінь ДСНС в областях. 

— На сьогодні у ДСНС утримується 66 службових собак. З них 39 — пошуково-рятувальні й дев’ять мінно-пошукових собак. Також п’ять чотирилапих для з пошуку людей, які, на жаль, загинули. 

ДСНС

Ще 10 песиків перебувають у резерві, одна собака племінна. Також підростають двоє цуценят. Основні завдання, які виконують кінологічні підрозділи — це пошук людей під завалами й розмінування територій.

ДСНС

Протягом трьох років кінологи 812 разів залучалися до виконання завдань за призначенням. 377 з них — це пошук людей у зруйнованих будівлях і у природному середовищі, ще 435 — пошук вибухонебезпечних предметів. 

— Якщо говорити про статистику щодо виконаної роботи, то тут ДСНС є чим пишатися. 73 людини було врятовано під час проведення пошуково-рятувальних робіт, а за допомогою собак з мінно-пошукового напряму знешкоджено 917 одиниць боєприпасів, — сказав речник рятувальної служби. 

Під час бойових дій побільшало випадків руйнувань будівель. А у цих випадках жоден пристрій не може так майстерно обшукати території й знайти живу людину під завалами, як собака. 

ДСНС

Саме тому на прильоти запрошують кінологів, зазначила інструкторка рятувальних підрозділів Міжрегіонального центру швидкого реагування ДСНС України Юлія Сечейко.  

— Також цих собак використовують, якщо вибухнув газ у житловому будинку. І, звісно, це пошук людини, якщо вона загубилася. Хоча пошукові собаки, слідові, є й у поліції, для пошуку людини наших вихованців залучають рідше.

Кожна собака може мати свою спеціалізацію пошуку. У рятувальній службі є бельгійські й німецькі вівчарки, які є найпоширенішими. Також у службі працює один бігль, один епаньол бретон та один курцхаар.

ДСНС

Сапер-кінолог Міжрегіонального центру швидкого реагування ДСНС Євген Шолудько додав, що до роботи також залучаються собаки малінуа. Вони дуже стресостійкі, високомотивовані, легко піддаються дресуванню і є дуже комунікабельними з кінологом.

Окрім собак, є й коні, за допомогою яких працівники ДСНС проводять реабілітацію. А ще для відновлення рятувальників використовують будиночок для бджіл, в якому потрібно лягти і відчувати вібрації від вуликів.

Надалі планують розширити кінологічну службу у ДСНС. За словами Олександра Хорунжого, цей напрям, безумовно, розвиватиметься, й кінологи-рятувальники залучатимуть у своїй роботі більшу кількість собак.

ДСНС

Ми також розповідали історію пса-сапера Алмаза, який разом допомагає своєму господарю-військовому виконувати обов’язки. 

Більше відео? Ексклюзиви, інтерв’ю, смішні шортси і не лише – зазирай на Youtube Вікон. З нами затишно!