Ще кілька років тому посада військового психолога не була такою популярною, якою стала зараз. І фахівці, і військові, і цивільні розуміють, наскільки важливою є професія та діяльність спеціалістів зараз.
Військова психологиня Катерина Мельник розповіла виданню Wonderzine про свою роботу, найчастіші запити військових та чим її сфера діяльності відрізняється від загальної психології.
Ми переповідаємо важливе далі.
Військова психологія: чим відрізняється від звичайної
Катерина навчалася на українській філології, коли Росія розпочала своє вторгнення в Україну. Тоді, десять років тому, вона змінила рід діяльності на військову службу, пройшла кілька посад і практикуючись офіцеркою відділення морально-психологічного забезпечення, обійняла посаду в управлінні.
Зрештою, її зацікавила військова психологія. Дівчина знайшла те, що їй дійсно припало до душі.
Раніше професія військового психолога не була популярною. Нині ж попит від бійців на психологічну допомогу вищий, аніж реальна кількість спеціалістів.
Катерина не втрачала можливості попрактикуватися та отримати нові знання: паралельно з АТО/ООС вона їздила до США, Хорватії, Ізраїлю. Ці навички досі допомагають їй у роботі.
— У ЗСУ не продуманий момент супервізії — коли психолог потребує допомоги колеги. Ця робота виснажує, проте потрібно звідкись черпати сили й відчувати допомогу однодумців.
Військовослужбовець, як правило, звертається не до кабінетного психолога, а до того, хто має бойовий досвід, хто поряд із ним у районі зосередження, у полях.
Військові важко сприймають цивільного спеціаліста, адже бойовий досвід так просто не розділиш із будь-ким, хочеться, щоб тебе розумів побратим, — каже Катерина.
Основна відмінність між військовими та цивільними психологами — у бойовому досвіді та мобільності.
Такий фахівець є у кожному великому підрозділі, він визначає морально-психологічний стан військових.
Катерина наголошує, що робота із фахівцями дає позитивний результат, це видно по стану українських службовців. Ще кілька років тому такої практики у нас не було.
— Відповідно до положення про психологічну допомогу, у військових частинах у психолога підрозділу є три години для надання першої психологічної допомоги за потреби.
Розібравшись, чи зможе боєць повернутися до виконання бойових завдань, психолог вирішує або повернути його у стрій, або ж скерувати до пункту психологічної допомоги.
Там психологи разом із медиками аналізують потреби психотравмованих і можуть надати їм кваліфіковану допомогу протягом трьох днів, — каже фахівчиня та додає: там бійці отримують можливість якісно відпочити, попрати речі, прийняти ванну та подивитися фільми, аби відновити свій моральний стан.
Як працюють військові психологи
Катерина Мельник розповідає, що її робота може тривати 24/7: допомогу бійцям варто надавати як у критичній ситуації після пережитого поранення, так і протягом усієї його служби.
— У ЗСУ відбулися грандіозні зміни, і від збільшення уваги до психологічних потреб ми спостерігаємо значний прогрес.
Навіть якщо в нашій комунікації виникають проблеми, ми все вирішуємо, бо знаємо, що ми потрібні бійцям, а вони нам, — висновує психологиня.
Вона відкладає усі справи і їде до бійців, які погано себе почувають та потребують її допомоги. Для кожного підтримка може бути різною — комусь досить і звичайної розмови.
Однак фахівчиня не працює із цивільними людьми. Якщо такий запит виникає, вона скеровує до іншого фахівця, в чию компетенцію це входить.
Найчастіше бійці звертаються до неї за підтримкою. Інший запит — проблеми у стосунках із дружинами. Найважчим ударом для більшості є втрата побратимів.
— Важлива послідовна й ретельна робота з військовими психологами: від настрою бійця та його налаштованості залежить, як він виходить на бойові дії. Ми також допомагаємо їм підготуватися до того, що війна буде тривалою, і для цього доведеться багато працювати, — каже Катерина.
Вона додає, що найважливішим для військових є підтримка тилу. Як підтримувати рідну людину на війні, розповідав військовий психолог.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.