Чайові — особистий комплімент офіціанту, баристі та іншим працівникам сфери послуг, який давно став звичним у Європі, США та інших країнах. Але для українців ця культура досі є дещо чужорідною. Адже я вже заплатив (-ла) за замовлення чи послугу, думають більшість людей.
Однак це гарна нагода подякувати за роботу. А також непогана стимуляція професійного росту. Як чайові платять в Україні, які галузі отримують найбільше та чи змінилися суми після війни — детальний аналіз провели ВВС.
Коли й хто вигадав чайові
Традицію чайових започаткували в XVI столітті в Англії, звідки вона поширилася світом. У той час гості, які ночували в будинку господаря, залишали гроші його слугам.
Згодом інші країни перейняли цю практику. Але правила, яку саме суму залишати, всюди відрізняються. Наприклад, в США заведено залишати офіціанту чи офіціантці 15-25% від чека, у Швеції — 5-10%, а у Бразилії — 10%.
А от в Японії ця звичка не настільки розповсюджена, а гроші, покладені на стіл, можуть спричинити справжню плутанину і питання, хто і навіщо їх залишив.
Є припущенням, що чим більш екстраверсійна нація, тим за більшу кількість послуг залишають чайові, й тим більше їхній розмір.
Чайові в Україні: наскільки розповсюдженою є ця звичка в наших широтах
Переломним моментом для появи чайових стало Євро-2012, коли до України приїхали тисячі футбольних вболівальників. Іноземці залишали 15-20% чайових, тож згодом українці, які прагнули бути частиною європейської родини, перейняли цю звичку.
А з введенням безвізу у 2017 році кількість подорожей за кордон зросла, а українці стали більше дізнаватися про культуру сусідніх держав.
У 2024 році чайові в українських ресторанах давали 68% клієнтів, розповіли представники платформи Expirenza від Монобанку. В середньому люди залишали 10% від середнього чека на 650 гривень.
Керівник Expirenza Михайло Селецький стверджує, що близько 44% клієнтів дають чайові завжди, 45% — інколи, а 12% не дають ніколи. Це стосується здебільшого великих міст.
Щодо розміру чайових після війни, то експерти вважають, що на третій рік повномасштабного вторгнення вони стали меншими, тому що українці стали бідніші, а ціни вищими.
Бізнес-тренер та президент Київської асоціації офіціантів Олег Оникієнко вважає, що чайові могли стати меншими й через нижчу якість обслуговування. Багато досвічених офіціантів або пішли воювати, або виїхали за кордон, тому передавати досвід нікому.
— Коли у людини все добре, вона готова купувати й платити більше, а коли криза — купують тільки необхідне, — додає він.
Хто найчастіше отримує чайові
Офіціанти — лідери за кількість отриманих компліментів. Але їх також отримують фахівці нігтьового сервісу, таксисти та навіть касири.
Наприклад, у 2024 році мережа супермаркетів Сільпо ввела систему чайових для касирів та працівників залу. Як не дивно, але багато покупців хотіли віддячити їм за роботу.
Це унікальний досвід, адже він не розповсюджений в супермаркетах інших країн. Та поки що важко сказати, що Україна успішно запровадила цю ідею. Лише 30% опитаних сказали, що готові платити, говорять в прес-службі Сільпо, попри те, що абсолютна більшість підтримує ініціативу.
Гроші зараховуються через спеціальний QR-код. Загалом середній розмір чайових — 30-40 гривень. Але трапляються і приємні рекорди.
У Білогородці на Київщині одна працівниця отримала від клієнта 1500 гривень чайових за раз. А ще одна — 4000 гривень за приготування шашлику.
Культура чайових у салонах краси почала розвиватися останнім часом. А от працівники індустрії краси у США вже давно отримують бонуси: бровістки — 18-25% від суми послуг, а перукарі, манікюрниці та косметологи — 20%.
В Україні з цим складніше, адже чайові за манікюр, зачіску чи процедуру нарощення вій залишають через раз. Але все ж таки українці стають щедрішими та дедалі частіше оцінюють послуги майстрів належним чином.
Трохи менше отримують таксисти. В мережі Bolt розповіли, що розмір чайових коливається в межах 1-3% від суми за поїздку. Кур’єрам доставки Bolt Food чайові залишають 15% клієнтів. 59% дають 10 гривень, третина — 25, а 8% — 50. Найчастіше дають гроші у Києві, але Львів може похизуватися більшими сумами, ніж у столиці.
Чайові можуть отримувати не лише працівники, а й наші захисники. Ми розповідали, що Монобанк створив функцію Бойові — під час оплати в закладах чайові можна перевести Збройним силам.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.