Чим корисна цибуля та яку краще їсти: білу чи синю

Ольга Петухова редакторка сайту
чим корисна ріпчата цибуля для організму

Вона може викликати сльози на очах, але ти ніколи не готуватимеш без неї, адже саме цибуля додає стравам пікантного смаку і такої потрібної вітамінності. Чим корисна цибуля для здоров’я, і якій саме, білій чи синій, віддати першість у поживності та цілющості, читай у матеріалі. 

Цибуля належить до сімейства пряних, гострих коренеплодів і має за родичів часник, цибулю-порей і шніт-цибулю. В усіх них особливо багато сіркоорганічних сполук — саме вони надають овочу сильного запаху та характерного смаку й змушують тебе плакати.

Про цілющі властивості “злого” коренеплоду люди знали ще тисячоліття тому і використовували його у їжу з лікувальною метою. 

Як цибуля впливає на здоров’я та імунітет людини

Для профілактики хронічних захворювань

У цибулі міститься понад 25 різних флавоноїдів — речовин, які мають антиоксидантні властивості. В ній багато  вітаміну С, іще одного важливого антиоксиданту, який підтримує здорову імунну систему. Вони протистоять запаленням та допомагають запобігти навіть таким серйозним хронічним захворюванням як рак, діабет і хвороби серця.

Захищає від хвороб серця

Інший флавоноїд, який міститься в овочі — кверцетин — оздоровлює серце. Продукти з ним особливо корисні для людей, які страждають на зайву вагу, надмірний кров’яний тиск, високий рівень холестерину та цукру в крові. Саме ці проблеми підвищують ризик серцево-судинних захворювань.

Цибуля також має здатність розріджувати кров, що може допомогти запобігти утворенню тромбів, які викликають інфаркти та інсульти.

Зміцнює кістки

Споживання коренеплоду є відмінною профілактикою остеопорозу, який часто виникає із віком. Страви з нього здатні  суттєво поліпшити здоров’я кісток. При цьому збільшиться їхня щільність і значно зменшиться ризик перелому шийки стегна. 

Бореться з бактеріями

Антибактеріальні сполуки, які присутні в цибулі, можуть сповільнити або взагалі зупинити ріст багатьох інфекцій. Вони активні проти кишкової палички, стафілококової інфекції та інших, які призводять до виразки шлунка.

Допомагає травленню

Цибуля є багатим джерелом пребіотиків і клітковини. Кишковим бактеріям для життєдіяльності потрібна клітковина, тож овоч є для них джерелом їжі (пребіотиком), і таким чином сприяє здоровому травленню.

А ще цибуля є багатим джерелом кальцію, фолієвої кислоти, заліза, калію та вітаміну В6.

Яка цибуля корисніша: синя чи біла

Яка саме цибуля, на думку медиків, найкраща для здоров’я, розповіла порталу Rbc.ua лікарка-терапевтка Марія Вороненко. На її думку, біла цибуля має такі ж самі властивості, як і ріпчаста. Вона є ефективним антибіотиком і її варто активно споживати як для профілактики, так й під час лікування інфекційних хвороб та звичайних застуд. 

А от синю (її ще називають червоною) лікар вважає фаворитом серед інших видів цибулі. Вона вдвічі багатша на природні антиоксиданти та здатна потужно посилити вироблення в організмі цистеїну, речовини, яка очищує організм від токсинів і навіть сприяє схудненню. 

А ще синя цибуля вважається найкориснішою, тому що містить найбільше антоціанів та квертецинів — на їх присутність вказує колір овочу. Вони допомагають організму боротися з запаленнями, зменшують набряки, знищують злоякісні клітини та нормалізують рівень цукру у крові.

Найбільше користі — у зовнішніх шарах цибулі, адже саме вони містять найвищу концентрацію антоціанів. Чистячи шкірку, збережи якомога більше цієї частини.

Як краще вживати цибулю

Цибулю можна вживати у сирому вигляді — саме така вона найкорисніша. На жаль, клітковина в складі овочу може викликати в кишківнику бродіння та гази. Аби цього не сталося, можна їсти не сиру, а приготовану у стравах, тушковану або смажену цибулю. 

У процесі обробки частина корисних елементів в ній зруйнується. Приміром, за 15-20 хвилин тушкування овоч втратить до 40% вітаміну С. Але й того, що лишиться — достатньо, аби вважати овоч вкрай важливим для раціону. 

Шкода цибулі для здоров’я людини та протипоказання до вживання

Переважна більшість людей можуть їсти її, не турбуючись про будь-яку небезпеку. А от зашкодити цибуля може людям, хворим на синдром подразненого кишківника та схильним до печії.

Раніше ми розповідали, як замаринувати цибулю для салатів — читай рецепт найкращого маринаду.

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.

Категорії: Стиль життя
Теги: Здоров'я