Оповідання і новелу відносять до розповідного епічного жанру. Вони мають деякі загальні характерні риси. Наприклад, вони доволі невеликі за обсягом, чітко позначені сюжетом, мають динаміку розвитку дії з вираженою кульмінацією і розв’язкою.
Однак новела має і відчутні жанрові особливості, які дозволяють виділити її з ряду творів сучасної прози в самостійний літературний вид. Чим відрізняється новела від оповідання — читай в матеріалі.
Новела та оповідання: загальні риси
- Два стилі відносять до епічних оповідних жанрів.
- Обидва мають мати невеликий обсяг і мають бути викладені гранично коротко. Хоча й іноді обсяг розповіді може досягати кількох десятків сторінок.
- Сюжети новели й оповідання обмежені певними часовими рамками.
- Новела й оповідання мають чітку структуру, головними елементами якої є кульмінація і розв’язка.
- Обидвоє висвітлюють одну певну подію з життя головного героя.
Чим відрізняється новела від оповідання
Насамперед варто пам’ятати, що новела й оповідання належать до малих епічних форм, проте між ними існують певні відмінності. Якщо в оповіданні розповідається про одну чи кілька звичайних у своїй буденності подій та епізодів, то в новелі основу сюжету визначає певний незвичайний випадок із життя окремої людини, який має несподівану розв’язку.
Якщо автор оповідання може дозволити собі детальний опис обставин дії, то новеліст намагається уникати цього, показуючи героя не стільки в площині суспільній, скільки в моральній.
Як правило, характер героя вже сформований, і письменник досліджує його в новелі на якомусь незвичайному переломі.
Новела завжди вимагає від письменника великої майстерності — наприклад, стислу форму необхідно наповнити багатим змістом, тому зростає увага до слова, його навантаженості, до художньої деталі, яка збуджує думку читача і викликає в його уяві цілу картину.
І оповідання, і новела мають такі спільні риси: стислість, лаконічність. Однак новела різниться від оповідання більшим динамізмом і несподіваністю розв’язки.
Різниця між новелою та оповіданням
У новелі розповідь лаконічна та сильна. У ній не допускається пряма авторська оцінка дій літературних персонажів чи умов, що визначають розвиток описуваних подій. В оповіданні така оцінка виражається в портретній характеристиці та найчастіше — авторських відступах.
Вона необхідна для розкриття теми, яка часто пов’язана з виявленням психологічних факторів, принципово важливих для розуміння душевного стану головного героя. Його поведінка в незвичайній життєвій ситуації складає основу сюжету оповідання. Сюжетна дія при цьому обмежується вузькими тимчасовими рамками й прив’язана до конкретного місця подій.
Новела й оповідання: відмінні риси та висновки
- У новелі гострота сюжету більше виражена, ніж в оповіданні.
- Новелу характеризує нейтральний стиль викладу, тоді як в оповіданні використовується авторська цінувальна характеристика персонажів або подій.
- В оповіданні дію розкриває мотивація вчинків героя. У новелі зображується сама дія і відсутні прийоми психологічного аналізу поведінки головних персонажів.
- Розповідь може мати прихований підтекст, важливий для реалізації авторського задуму. У новелі не допускається багатозначність трактувань основної, важливої теми.
Якщо ти хочеш познайомитися з сучасною українською літературою ближче, то нагадаємо, що раніше ми розповідали про топ-5 книг сучасних українських авторів.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.