Ханука 2024: коли і як відзначають юдейське свято вогнів

Ольга Петухова редакторка сайту
ханука 2024 дата святкування в україні

У 2020 році президент України Володимир Зеленський запропонував надати статус державних головним ісламським та юдейським святам. Серед них — і святу Хануки. Про історію та традиції прадавнього єврейського свята вогнів — читай у матеріалі. 

Якого числа відзначають Хануку у 2024 році

Ханука починається 25 кисльова. Кисльов — третій місяць єврейського календаря, який зазвичай відповідає листопаду-грудню. Триває урочистість вісім днів.

2024 року Ханука розпочнеться 25 грудня із заходом сонця і триватиме до 2 січня 2025 року. 

Що означає Ханука — історія походження свята

Історія свята починається з подій, що відбулися в Ізраїлі у 4 столітті до н.е. В той час територія юдеїв під владою греків. Коли імператором був Олександр Македонський, він не втручався у питання віри й не примушував позбутися традицій. 

Однак після його смерті влада перейшла до рук іншої династії, і у 175 році до н.е. новий імператор Антіох Єпіфан почав нав’язувати юдеям грецькі вірування. Він викрав храмову скарбницю, заборонив читати Тору та вчиняв гоніння  на юдеїв, які дотримувалися своїх традицій. У відповідь ті повстали й розв’язали партизанську війну, яка тривала майже три роки.

Попри велику чисельність війська, загарбники поступилися повстанцям, які влаштовували несподівані напади й хутко відступали в гори. Так євреям вдалося здолати диктатора і за три роки вигнати його вояків геть.  

Святкуючи свою перемогу, повстанці піднялися на Храмову гору, щоб освятити осквернений греками храм. Однак у розореній святині лишився лише один глечик з олією для менори (ритуального світильника на сім свічок).

Такої кількості ледь вистачило б на один день, але Бог вчинив диво — і менора горіла цілих вісім днів. За цей час юдеї встигли очистити храм і приготувати нову олію.

Відтоді на згадку про це диво свято Хануки відзначають протягом восьми днів.

Ханука: традиція свята

На згадку про велике чудо вогнів прихильники юдаїзму запалюють свічки. Спеціальна підставка ханукія розрахована на вісім свічок — першого дня має горіти одна, а на восьмий день — усі. Як правило, свічник встановлюють на підвіконні, аби всіх сповістити про Хануку.

В цей день у синагогах читають спеціальну молитву, яка називається Галель. Віряни йдуть до храмів, щоб разом порадіти великому диву і відзначити подію.

Загалом Ханука — тихе родинне свято, яке збирає усіх за одним столом. Гостям та домашнім неодмінно готують традиційну страву латкес — картопляні оладки та пончики, а також молочні продукти та смаколики із сиру.

У дітей в школах починаються канікули, для малечі вони особливі: їх радують подарунками — у перші дні свята презентують невеличкі дрібниці, а на восьмий день дарують щось дуже бажане.

Раніше ми розповідали про те, коли утворився Ізраїль: історія відродження з попелу.

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.

Категорії: Стиль життя
Теги: свята