На листі твоєї груші з’явилися оранжеві або бурі плями, а на його зворотному боці — вирости? Це симптоми небезпечного грибкового захворювання — іржі. Як розвивається хвороба та з допомогою яких препаратів її позбутися — читай у матеріалі.
До чого тут ялівець, і що спричиняє іржу на листі груші
Як не дивно, але збуднику іржі на груші потрібна іще одна рослина, на якій він господарює на перших стадіях розвитку. І цією рослиною є ялівець — будь-який: козацький, високий тощо.
Збудником іржі груші є патогенний грибок Gymnosporangium sabinae. Спочатку він паразитує на ялівцях, на них зимує, а потім перекидається на плодові дерева.
Навесні на ялівці формується грибниця іржі, на ній дозрівають спори, які й заражають грушу. Для цього потрібна тепла волога погода і вітер. Спори легко переносяться і на малу відстань в кілька сотень метрів, й на десятки кілометрів.
Перший симптом зараження з’являється у квітні: жовто-оранжеві плями на листках після цвітіння груші. Потім хвороба вражає ніжки листя, пагони та плоди. Якщо хвороба повторюється з року в рік, дерево може усохнути.
Іржа на груші: як боротися
Хвороба найсильніше проявляється в місцях контакту груші і ялівцю. Аби вона не розповсюджувалась, скористайся простою профілактичною мірою:
Саджай декоративні хвойники та плодові дерева з урахуванням дистанції.
Й обов’язково обробляй ялівці. Обрізай хворі гілки та оприскуй дерева. Це варто зробити вже першими ж весняними деньочками.
Використовуй проти іржі на ялівцях такі препарати:
- Хорус;
- Амістар Екстра;
- Скор;
- Тельдор.
Обробка хімією не дасть грибниці увійти в заразну стадію. Якщо на гілках вже є жовті слизуваті нарости, обприскай їх фунгіцидами, які містять мідь, приміром, Медян Екстра.
Грушу оброби такими препаратами: Луна Сенсейшен або Флінт.
Найкраще обприскати тоді, коли плям іржі на листі ще не видно. В цей час грибок найбільш вразливий для обробки і його найпростіше зупинити.
Іржа груші: як обробити, коли хвороба проявила себе
Якщо листя груші вже вкриті іржавими плямами, проведи додаткове обприскування Купроксатом, або препаратом Медян Екстра.
Чим раніше ти проведеш обробку — тим краще. А от в кінці літа обробляти грушу буває вже запізно. Та і їсти плоди одразу після обробки не можна.
У цей час потрібно знезаразити ялівець та інші хвойні, адже гриб націлився саме на них.
Іржа на листі груші: як боротися народними методами
Позбутися іржі на дереві можна не лише “хімією”. Існують й дієві народні засоби:
Настій деревної золи з господарським милом
3 кг деревної золи розчини у відрі води, доведи до кипіння і вари 30 хвилин. Проціди, додай половину шматка натертого господарського мила. Розбав суміш водою 1:5. Обприскуй груші цим розчином кожні 10 днів.
Содовий розчин з милом
5-6 столових ложок соди залий 10 л води, додай 50 г натертого господарського мила. Перемішай й дай настоятися 30 хвилин. Обприскуй дерево після цвітіння раз на тиждень — трьох обробок буде достатньо.
Ці способи дозволять запобігти розвитку хвороби й захистять дерева від іржі. Також проведи профілактику:
Для профілактики іржі на груші неодмінно видали з саду опале листя і проведи осіннє оприскування саду та дезінфекцію кори.
Позбутися іржі повністю — справа не одного дня, доведеться провести чимало обробок, щоб перервати цикл розмноження грибка і повністю знешкодити його.
Раніше ми розповідали, чим корисна груша і кому її їсти не можна.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.