”Пташки”, що нагадують рідний дім. Історія майстрині з Херсонщини, яка виготовляє українські прикраси з глини

Ірина Танасійчук журналістка сайту
українські прикраси

Фото: Unsplash

Херсонщина — одна з багатьох ран війни у серці українців. Регіон зазнав окупації, нищівного потопу після руйнування Каховської ГЕС та регулярно обстрілюється росіянами. Не кажучи вже про Лівобережжя, яке досі залишається під окупацією. 

Але в області кипить життя, а люди продовжують працювати, попри всі обставини. Дехто навіть ризикує розпочати власну справу. На це наважилися й Олександра, мешканка Херсонської області, яка створює етнічні прикраси. Вона називає їх “пташками”.

Ще не так давно вона відчула ярмо окупації, коли українські символи та атрибути намагалися винищити. Та це змусило її ще дужче намагатися відтворити та зберегти українську культуру. Про свій шлях та виготовлення прикрас Олександра розповіла виданню Букви

Історія Олександри з Херсонщини, яка виготовляє українські прикраси

Жінка згадує окупацію як страшний сон, який хочеться забути. Але каже: тепер це частина нашого життя, яку доведеться пам’ятати, щоб не забувати — “братніх народів” не існувало і не існує. 

— Малюючи українську вишиванку на своїх “пташках”, згадую перші дні окупації, особливо момент, коли довідались, що окупанти зайшли в село з обшуками. Мета їх обшуків була зрозуміла всім — знайти тих, хто підтримує Україну, — згадує Олександра. 

Її мама — вчителька української мови, тож коли росіяни почалися обшуки у будинках, вони мали дуже швидко ховати усі шкільні підручники та конспекти. І це лише один маленький епізод із всього того жаху, який їм довелось пережити. Тому “пташки” для неї — символ волі та незламності.

Майстриня наголошує, що її виховували в родині щирих патріотів, де вчать шанувати власну культуру. Чоловік Олександри сьогодні стоїть на захисті нашої країни. Відповідно, місія відстояти українську культуру стала для неї символічною:

— Найперше — мені хотілося створювати автентичні прикраси, не шароварщину, а саме “пташок”, які б асоціювались з Україною. На жаль, зараз дуже часто на просторах інтернету почала зустрічати прикраси з яскраво-сліпучими, жовто-синіми соняхами, великою кількістю маків та квітів, що, в принципі, є своєрідною заміною або викривленням традиційної української культури. 

За її словами, хоч це і є рослинними символами, але вони витіснили традиційну українську вишиванку та орнамент.

Згадка про рідний дім та “пам’ятні пташки”: як майстриня виготовляє свої прикраси

Олександра працює з полімерною глиною, прикраси з якої стали невіддільною частиною сучасного мистецтва та ремесла. Це осучаснений метод роботи з глиною, що і раніше був вкорінений в українській культурі.

Розпочинається процес створення прикрас з ліплення форми “пташки”, далі, якщо є світло, пташка випікається. Це і є основним етапом, бо потрібна відповідна температура, щоб виріб не став крихким і зберіг свою форму, — розповідає майстриня. Після запікання виріб проходить шліфування, розмалювання та покривання лаком. 

У її населеному пункті немає відділень пошти, тож надсилати готові вироби замовникам буває складно і затратно — доводиться їхати в інше місто. Однак попри це охочих придбати етнічні прикраси побільшало. 

Символічними для когось можуть бути прикраси з орнаментами українських областей, наприклад, Донеччини чи Луганщини. Для багатьох це згадка про рідний дім або можливість більше дізнатися про унікальність і культурну спадщину регіону.

— Перед тим, як зобразити орнамент області, я читаю та досліджую певні джерела української культури й лише потім відтворюю їх. Так було і з орнаментом, наприклад, Луганської області. Багато хто асоціює вишиванку із західними областями України, а я хотіла показати, що кожен регіон нашої держави має свій унікальний орнамент, поєднання кольорів та символів, — каже Олександра.

Також, в прикрасах майстрині, а саме у вишиванках, заховані слова “Воля”, “Незалежна”, “Мир” і, звісно, імена. Українські прикраси мають попит по всій країні, але мешканці Херсонської, Луганської та Донецької областей замовляють найчастіше, насамперед за кордон.

Серед робіт майстрині є “пташки”, які вона називає “пам’ятними”. Їх замовляють родичі або інші близькі люди в пам’ять про полеглих захисників. Переважно, це голуби із закодованими у вишиванку іменами полеглих. 

Сьогодні створення прикрас — це створення нових сенсів, а також розвиток сучасного українського мистецтва:

— Звісно, що працювати й розвиватися в умовах, яких ми перебуваємо, дуже складно. Але також це порятунок від думок, які так часто не дають спокою. Крім того, моя творчість допомагає мені підтримати моє ментальне здоровʼя, а іншим — приносить радість та задоволення, — додає Олександра. 

Українські прикраси та інші культурні атрибути стають трендовими серед українців. Але також прокидається інтерес і до українських художників. Читай про сучасних українських митців, чиї картини варті уваги

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.

Категорії: Стиль життя