Часто у гірському поході озеро стає метою подорожі. Воно не лише пожвавлює ландшафт, а й дарує ні з чим не зрівняне почуття об’єднання стихій — каменю, повітря, води.
Це як вершина творіння — викликає захоплення. А у деяких — і пекуче бажання зануритися.
Однак не поспішай: розберемося чи можна купатися в гірських озерах і чому не варто.
Чому не можна купатися в гірських озерах: шкода для природи
Купатися у високогірних озерах — ідея приваблива, але небезпечна і шкідлива, адже насправді такі озера — вразливі природні екосистеми. Купання може зіпсувати їхній хімічний склад, знищити рослинність й мікроорганізми, що підтримують збалансоване середовище.
Креми, дезодоранти, навіть просто піт чи частинки шкіри — усе це під час купання потрапляє у воду. Це може спричинити ріст водоростей, які заважатимуть дихати озеру. Або нашкодити рідкісним видам рослин, риб, інших організмів, що мешкають лише тут.
Багато з гірських озер є джерелами прісної води для річок. Якщо ми їх забруднимо, це неодмінно відгукнеться на воді нижче за течією, і постраждає флора та фауна, яка живиться річками та живе у них.
Чому не можна плавати у гірських озерах: вплив на організм людини
Не варто забувати, що на висоті понад 2000 метрів повітря буває розріджене — набагато менше кисню. Для організму це вже стрес.
Якщо додати фізичне навантаження від плавання — може запаморочитися голова, з’явитися слабкість або задишка. У людей із хворобами серця чи легень це може викликати серйозні ускладнення.
До того ж, вода у високогірних озерах, навіть улітку, надзвичайно холодна. Вода бадьорить і здається дуже холодною лише перші секунди, а потім тіло стрімко втрачає тепло, і ти можеш не встигнути навіть доплисти до берега.
У горах погода змінюється миттєво, може прийти вітер чи гроза, і усе це теж посилює ризики потонути.
Чи є офіційні заборони на купання у гірських річках
В Україні прямих заборон на купання в гірських озерах не існує.
Але багато з них знаходяться у заповідниках, національних парках, де діють свої правила — і купання може бути прямо заборонене.
У Європі й США такі заборони — звичайна річ, і за їхні порушення накладають штрафи.
Та навіть якщо офіційного релізу про це немає — є здоровий глузд, який має підказати, що високогірне озеро — унікальне природне диво, а не пляж чи басейн для усіх.
Читай також про найкрасивіші озера Європи, які варто відвідати — розказуємо, де їх знайти і чому варто подивитися.
Більше відео? Ексклюзиви, інтерв’ю, смішні шортси і не лише – зазирай на Youtube Вікон. З нами затишно!