Колекціонери світу купують все менше антикваріату? Дослідження Art Basel

Вікторія Мельник журналістка сайту
витвори мистецтва

Витвори мистецтва — це найдорожча валюта, якою нині оперують люди. До них відносять не лише давні обʼєкти творчості, а й цілком недавні картини, скульптури тощо.

Відтак поваги у своїх колах зазнають ті, хто колекціонує та розбирається у мистецтві. Однак протягом останнього року світові заможні (high-net-worth) колекціонери обережніше та менше купують твори мистецтва. 

Чи впливає на це війна в Україні та чому у світі менше купували витвори мистецтва, розповідаємо тобі далі.

Чому колекціонери менше купують витвори мистецтва

Всесвітній ярмарок сучасного мистецтва Art Basel опублікував звіт, в якому проаналізував тенденцію купівлі творів мистецтва у різних країнах.

У дослідженні взяли участь 2828 заможних колекціонерів з 11 країн світу: Франції, США, Великої Британії, Німеччини, Італії, Китаю, Гонконгу, Тайвані, Сінгапуру, Японії та Бразилії.

Дослідники проаналізували період з кінця 2022 року та першої частини 2023 року й відтворили статистику сегментів колекціонування та аукціонів. На купівлю вплинула також й війна в Україні та ситуація на Близькому Сході.

У звіті йдеться, що у 2022 році імпорт предметів мистецтва та антикваріату досяг свого найвищого рівня в $30,7 млрд, а експорт — другого за величиною показника в $33,4 млрд.

Водночас у першому кварталі 2023 року глобальний імпорт у всіх галузях знизився.

Разом з тим, у деяких країнах сума витрат на витвори мистецтва та антикваріат зросла у звʼязку зі скасуванням обмежень через Covid-19. 

— Вартість надходження предметів мистецтва та антикваріату до ключових центрів продовжувала зростати, включаючи двозначне збільшення в Гонконзі — 50%, Великобританії — 38%, і США — 15%.

Що купують колекціонери найчастіше

Нині покупці творів мистецтва надають перевагу паперовим картинам або на полотні. Поширено купують і скульптури. 

А ось цифрове мистецтво зараз перебуває на найнижчому рівні купівлі з 2021 року: цього року частка купівлі цифрового продукту склала 3%.

У звіті Art Basel також пишуть, що відродження особистих покупок продовжилося у 2023 році. 86% колекціонерів HNW купували в дилера, а з них 84% — особисто в їхній галереї чи в приміщеннях. 

Авторка дослідження Клер МакЕндрю зазначила, що нині світ мистецтва ділять 39% жінок та 61% чоловіків. 

— Частка робіт художниць у колекціях зменшилася на 3% порівняно з попереднім роком. Однак колекціонери, які витрачають понад $10 млн на рік, як правило, мають вищу частку робіт жінок-художниць у своїх колекціях і віддають за їхні роботи більші суми, — зазначила авторка.

Зараз жінки-художниці часто отримують вищі ціни, ніж їхні колеги-чоловіки, але їх набагато менше, ніж чоловіків, які виходять на ринок. 

Разом з тим, прогнози на ринку на наступний рік залишаються позитивними. 26% колекціонерів планували продавати роботи зі своїх колекцій протягом наступних 12 місяців, порівняно з 39% у 2022 році, причому більшість повідомили, що вони відкладуть продаж, оскільки вважатимуть, що ціни на роботи їхніх художників покращаться в майбутньому.

Нині українське мистецтво переживає важкі часи разом із всім українським народом. Про девʼятьох вітчизняних художниць, що рухають наше мистецтво уперед, ми розповідали тобі раніше.

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.