Make Instagram Instagram Again: як змінилися соціальні мережі та чому люди все менше діляться особистим у додатках

Вікторія Мельник журналістка сайту
соціальні мережі

Соціальні мережі давно перестали бути просто майданчиками для публікації фото: у сучасному світі Facebook, Instagram, TikTok є платформами для впливу та вираження особистої позиції, формування політичних поглядів та дискусій.

Однак тепер можна почути думки, на кшталт: “Соціальні мережі еволюціонували в алгоритмічні лабіринти з незнайомцями”. Тепер соціальні мережі втратили своє істинне призначення: активу там стає все менше, люди просто проводять час у безперервному потоці фото та відео ідеального життя незнайомих або знайомих людей.

Чи вичерпали себе соціальні мережі та як вони існуватимуть далі, розповіли в Економічній правді. Ми також ділимося важливим із тобою.

Соціальні мережі: шлях еволюції

У 2023 році кількість користувачів соціальних мереж сягнула позначки 4,95 млрд людей, що становить 61,4% від загальної кількості населення планети.

Водночас соціальними мережами користуються 95,3% людей на планеті із загальної кількості тих, які мають доступ до інтернету.

З часом розвитку та еволюціонування соціальних мереж, змінюється й вік користувачів, середній час “серфінгу” у мережі. Наприклад, дослідження свідчать, що найбільше часу в соціальних мережах проводять жителі Нігерії — до чотирьох годин на день.

А ось середньостатистичному японцю достатньо 49 хв для соціальних мереж на день.

Може здатися, що такі показники — на користь для світових лідерів Instagram, Facebook та Х. Водночас важко не помітити фундаментальні зміни, які переживають ці платформи зараз.

Адже на початку цього шляху соціальні мережі задумувалися як майданчики для спілкування: люди могли обмінюватися інформацією, публікувати фото та короткі дописи під ними. Тепер же ми спостерігаємо ідеально підібраний контент, замість кількох випадкових та життєвих фото.

У компаніях надають перевагу відомим людям, інфлюенсерам та блогерам, вони мають дохід з реклам, їхні дописи частіше просуваються.

Соціальна мережа Instagram із додатка для фото перетворилася у повноцінний месенджер, там переважає розважальний контент, можна публікувати повноцінні кількахвилинні відео. У підсумку — тепер там дедалі важче знайти щось соціальне, а користувачі час від часу ностальгують за першим виглядом додатка.

Як на соціальні мережі вплинула поява TikTok

Зараз в Instagram та Facebook частіше зустрічаєш не дописи своїх знайомих, а підібрані алгоритмами відео незнайомих тобі людей, які знімають користувачі TikTok. Тепер взаємодія між користувачами стає дедалі меншою, перетворюючись на споживацтво.

Через дедалі менше людей взагалі хочуть ділитися своїм життям у соціальних мережах.

Як наслідок, на противагу великим та популярним застосункам зʼявляються інші, які агітують до щирості: це додаток BeReal — що протиставляє себе Instagram, а також Locket, що дає змогу рідним людям ділитися фото між собою.

Тенденція переходу маси людей у месенджери на кшталт Telegram, WhatsApp, свідчить про те, що люди й досі хочуть спілкуватися між собою, просто у невеликих групах. Наприклад, підлітки найбільше часу проводять в Instagram, однак саме через можливість обміну повідомленнями, а на їхніх особистих сторінках майже немає фото чи особистої інформації.

Нині ж соціальні мережі стали чи не пасткою для соціуму: маніпуляції та негативні меседжі можуть збурити та навіть обдурити людину.

Водночас платформи є ще й майданчиком для пояснення важливих соціальних тем. Нещодавно ми розповідали тобі про новий TikTok тренд Happy house.

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.

Теги: Соцмережі