17 лютого на сайті Кабінету Міністрів з’явилася петиція з пропозицією заблокувати російські пісні на стримінгових платформах в Україні. А вже за лічені дні вона набрала потрібну кількість голосів для розгляду урядом.
Нині на ній вже понад 28 тисяч підписів. За словами автора петиції, Олександра Леоненка, російськомовна музика може нести в собі ідеї та послання, що шкодять українській ідентичності та формують негативне ставлення до України. А ще прослуховування російської музики фінансує війну.
Гроші, які отримують російські виконавці за прослуховування їхньої музики, йдуть до бюджету Росії, а частина з них використовується на фінансування військових дій, у тому числі на ракети, які вбивають українців.
Хто може заборонити російську музику на стримінгових музичних сервісах та що спровокувало появу петиції — розповідаємо далі.
Петиція про заборону російської музики набрала необхідну кількість підписів
Автор петиції певен, що її реалізація не обмежуватиме свободи громадян, а лише захистить молодь та допоможе популяризації української музики. Українці зможуть й надалі насолоджуватись великою кількістю музики, виконаної іншими мовами.
Кабінет Міністрів має повноваження ініціювати зміни до законодавства, яке регулює діяльність іноземних компаній в Україні. Один з варіантів — запровадити вимоги до стримінгових платформ, які діють на території України, щодо пропонованого контенту.
Також уряд має можливості для змін у ліцензуванні контенту на стримінгових платформах, зобов’язавши їх не надавати доступ до російськомовної музики.
Це можна зробити через відповідні регуляторні органи, зокрема Нацраду з питань телебачення та радіомовлення.
Тим часом Кабінет Міністрів вже відреагував на петицію та заявив, що нині в міжнародному праві, українському законодавстві та у правилах мовлення іноземних платформ немає правових підстав для заборони чи обмеження музики за мовною ознакою.
Однак у Кабміні зазначили, що з метою забезпечення інформаційної та національної безпеки України варто удосконалити нормативну та законодавчу бази, зокрема шляхом запровадження заходів, спрямованих на обмеження вільного поширення контенту країни-агресора: музики, пісень, відеокліпів тощо.
У Європі вже є законодавчі акти, спрямовані на зменшення можливих ризиків демократичним процесам. Тож український уряд працює над аналогами.
Поки що Кабмін доручив Міністерству культури, Мінцифри та Міністерству юстиції додатково опрацювати обмеження російськомовної музики та надати свою відповідь автору петиції.
Нагадаємо, що на початку лютого 2025 року відомі співаки та громадські діячі висловилися з приводу присутності в українських чартах п’яти треків російського репера MORGENSHTERN. Його пісні потрапили у топ-10 на платформах Apple Music та Spotify.
Чарт Spotify за 27 лютого
На тлі цих новин з’явилася ідея створити петицію, яка б заборона розміщення російської музики на музичних платформах. За п’ять днів вона набрала необхідні 25 тисяч голосів.
Більшість зі стримінгових сервісів не мають офіційних представництв в Україні, тож вони надають послуги онлайн. Однак YouTube Music, підпорядкований Google, та Apple Music, який перебуває під управлінням Apple, мають офіси в Україні.
Нагадаємо, що раніше у Верховній Раді ініціювали законопроект 9547, який може збільшити штрафи за прослуховування російської музики у громадських місцях. Документ передбачає штрафи від 5100 до 25 500 грн.
Також низка українських міст вже заборонила прослуховування музики ворога у кафе, ресторанах, торгових центрах та інших публічних місцях.
Реакція Мінкульту на ініціативу
У Міністерстві культури та стратегічних комунікацій відреагували на відповідну петицію. Про це стало відомо з публікації мовного активіста Олександра Леоненка. Він опублікував отриманий документ.
У ньому йдеться, що Національна рада з питань телебачення та радіомовлення опрацює питання заборони російської музики в Україні. В уряді переслали петицію до Нацради, адже саме вона може вести переговори з іноземними компаніями та стріминговими платформами зокрема.
Тримаємо разом руку на пульсі, віримо в позитивне розв’язання ситуації.
А чому люди досі слухають російську музику після трьох років вторгнення — дізнайся у нашому матеріалі.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.