Щодня люди по усьому світу викидають сміття тоннами. В умовах швидкого розвитку промисловості та зростання населення, навіть у порівнянні з тим, що було лише сто років тому, проблема сортування сміття набуває особливої актуальності.
В Україні кожного року утворюється більше ніж 10 мільйонів тонн сміття. Однак лише мала частина з цього сортується та потрапляє на переробку. Такі дані надала заступниця міністра захисту довкілля і природних ресурсів Вікторія Киреєва в інтерв’ю Українському радіо у 2023 році.
Тож нині однією з ключових задач для збереження нашої планети є правильне сортування сміття та його переробка. Це не тільки зменшує навантаження на звалища, а й сприяє збереженню природних ресурсів.
Вікна-новини підготували для тебе добірку місць, куди в Україні можна здати на переробку різні види сміття та як це зробити.
Сортування сміття в Україні: куди здавати
Куди здавати вторсировину
Вторсировина — це матеріали, які були використані, але можуть бути оброблені і використані знову як сировина для виробництва нових продуктів.
Узагальнюючи, це процес перетворення відходів у нові матеріали або предмети. Він спрямований на зменшення використання первинної сировини, зниження енергоспоживання, зменшення забруднення повітря та води, а також зниження викидів парникових газів.
В Україні є сайт Національна мапа прийому вторсировини. На ній ти можеш знайти найближчий до себе бак, який приймає той чи інший вид вторсировини. Вони є фактично у всіх областях України, за винятком тимчасово окупованих Росією територій нашої країни.
Зокрема, у такі місця можна здати на сортування сміття:
- Метал. Підходять алюмінієві і консервні банки, а також інші види металу. Проте не можна здавати обгортки з цукерок та печива, металеві балончики від газу та дезодорантів, фольгу з залишками їжі.
- Пластик. На вторинне перероблення можна здати пляшки з маркуванням PET або PETTE, пляшки й флакони з маркуванням HDPE, PEHD, PE, кришечки, поліетилен у вигляді плівки. Однак сортуванню не підлягає одноразовий посуд, якщо відсутнє маркування або стоїть PVC.
- Папір. Якщо ти хочеш відсортувати папір — складай його рівно лист на лист. Книги потрібно здавати без твердої обкладинки. Такі речі як серветки, чеки, вологий, жирний забруднений папір чи картон, одноразовий посуд, Tetra Pak — не підлягають сортуванню.
Фото: Pexels
- Tetra Pak. Попри те, що ми вже зазначали, що цей вид сировини не сортується — це не зовсім так. Такі види пакування підлягають сортуванню, просто у інший від паперу бак. Важливо, що Tetra Pak перед цим потрібно помити всередині та спресувати.
- Скло. На сортування можна здати цілі та биті скляні пляшки, а також інші види скляних відходів. Проте у баки для сортування цього виду сировини не можна здавати кришталь, жаростійке та ударостійке скло, екрани телефонів, кераміку.
- Небезпечні відходи. Такий тип сміття також піддається переробленню. У спеціальні баки ти можеш віднести такі речі як батарейки та акумулятори, стара побутова техніка, ртутні термометри, люмінесцентні лампи, залишки масла та масляні фільтри, рештки клею, фарби, лаку та розчинів, медичні відходи, зокрема ліки та одноразові маски, хімікати та пестициди.
- Органічні відходи. До них належать фрукти та овочі, а також листя, трава та хліб. Водночас не можна здавати у такі баки деревину, деревне вугілля, мушлі, рідини, м’ясні залишки, кістки.
Як утилізувати стару техніку
Стара техніка — це ще один тип сміття, який нерідко люди просто викидають на звалище. Однак в такі моменти важливо замислитися, скільки шкоди в електропристроях.
Зокрема, вони містять велику кількість важких металів, таких як ртуть, свинець, кадмій, нікель, які вкрай негативно впливають на навколишнє середовище.
Тому важливо дбати про екологічну утилізацію старих пристроїв. Для цього в Україні працює Центр управління відходами.
Якщо ти не знаєш, що робити зі старою електронікою: від гаджетів до великогабаритної техніки, то у Центрі управління відходами є пункт прийому, куди усі охочі можуть принести на утилізацію пристрої. Він знаходиться у Києві за адресою вул. Полковника Шутова 16.
Що можна здавати безкоштовно:
- Велику побутову техніку.
- Дрібну побутову техніку.
- Комп’ютерну техніку та аксесуари.
- Оргтехніку.
За додаткову плату компанія приймає від населення низку небезпечних відходів, зокрема, люмінесцентні лампи, лампи розжарювання, використані елементи живлення (батарейки), текстиль (одяг, взуття), павербанк, акумулятор від ноутбука та інші акумулятори без пристроїв, шини, неліквідні відходи на спалювання.
Для жителів регіонів є можливість відправити стару техніку на утилізацію Новою поштою. Техніку та електронні відходи від населення компанія приймає на безоплатній основі. Кошти за пересилку техніки поштою повинен сплачувати відправник. Детальніше про умови відправлення на сортування сміття ти можеш дізнатися за контактним номером телефону: +38-067-233-86-07
Куди здавати старий одяг
Якщо ти шукаєш, куди віддати старий одяг, то в Україні є карта з контейнерами для речей. Щоб здати речі, достатньо знайти найближчий до себе контейнер, покласти туди одяг та перекинути його за допомогою ручки, аби усе потрапило всередину.
Втім, варто мати на увазі, що карта може не відображати всі доступні пункти прийому одягу по всій країні. Проте у багатьох великих містах та населених пунктах такі контейнери все ж можна знайти.
Як правило, увесь одяг, що потрапляє у такі місця ретельно сортується. І ті речі, що мають гарний вигляд та якість віддають на потреби нужденних. Водночас одяг, який вже не придатний до носіння відправляють на перероблення.
Та якщо у твоєму населеному пункті усе ж немає місця, куди можна здати одяг, ти можеш відправити його Новою поштою у Центр управління відходами. Для цього потрібно заплатити за доставку та 10 гривень за кожен кілограм взуття чи одягу.
Якщо ти побачиш такий або подібні контейнери у своєму місті, пам’ятай, що це не смітник і там не можна залишати недопалки, упаковки з-під їжі, пляшки і будь-що, окрім одягу.
Куди здавати одноразові електронні сигарети
За останні роки в Україні та світі набули популярності одноразові сигарети. Це вид електронних сигарет, які призначені для короткотривалого використання і не потребують зарядки або поповнення рідини для вейпінгу.
Вони вже наповнені рідиною з нікотином та мають вбудований акумулятор, достатній для використання всього вмісту. Після того, як рідина закінчується або акумулятор розряджається — одноразову сигарету потрібно утилізувати.
Чимала кількість курців вподобала одноразові сигарети через свою зручність, але водночас вони викликають занепокоєння щодо впливу на довкілля та здоров’я людини.
Редакція сайту Вікна-новини принагідно нагадує, що куріння сигарет будь-якого типу шкодить твоєму здоров’ю та оточуючих, а також збільшує ризик утворення серйозних захворювань.
Наразі в Україні працює волонтерська ініціатива PowerKit, що збирає електронні сигарети та робить з них павербанки для ЗСУ.
Здати електронні сигарети можна у всіх відділеннях Rozetka. Однак, якщо у твоєму місці немає їхнього відділення, електронні сигарети можна здати в актуальних пунктах прийому, що працюють у різних містах України. Дізнатися про те, куди здавати одноразові електронні сигарети ти можеш за цим посиланням.
Якщо ці пункти тобі не підходять, але ти вже назбирав(-ла) більше ніж 30 використаних електронних сигарет від 800 тяг, то Нова пошта безплатно доставить їх організації PowerKit. Щоб скористатися цією послугою, потрібно написати PowerKit в Instagram для отримання реквізитів.
Раніше ми розповідали, як війна вплине на зміну клімату в Україні та на що треба очікувати.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.