21 березня — Міжнародний день лісів. Як Росія знищує наші природні багатства і які збитки

Анастасія Грубрина журналістка сайту
21 березня — Міжнародний день лісів: як Росія знищує наші ліси

Щороку 21 березня весь світ відзначає Міжнародний день лісів. Це чергове нагадування людству берегти те, що ми маємо. Адже щороку знищуються тисячі гектарів лісів, що загрожує глобальними наслідками.

У матеріалі розповідаємо, як Росія знищує українські ліси — про вплив війни та збитки.

21 березня — Міжнародний день лісів: як Росія знищує наші ліси

Свято було започатковане ООН у 2012 році для того, щоб запобігти масштабним втратам лісів у світі. Приблизно 13 млн га щороку їх вирубуються по всьому світу! Нині лісисті території займають приблизно третину земної кулі.

Вирубка лісів загрожує серйозними проблемами з екологією — збільшенням парникових викидів, глобальним потеплінням, вимиранням фауни та флори, забрудненням вод, ерозією ґрунтів тощо. Вирубування лісів продовжується, попри численні ухвалені закони в країнах світу.

Метою Міжнародного дня лісів є інформувати людей про важливість збереження дерев і лісів, поширення інформації про захист та відновлення насаджень, створення дієвих законів, висадка нових дерев.

Однак знищенням лісів займаються не лише люди. Крім цього, ліси страждають від пожеж, стихійних лих, забруднень. Українські ліси, крім нелегальної вирубки, страждають ще й від російських окупантів.

Війна в Україні щодня забирає в нас і природні ресурси. Державне агентство лісових ресурсів України опублікувало дослідження, згідно з яким, за період повномасштабної війни Росії в Україні ситуація змінилася так:

  • 70% лісових пожеж у 2022 році та 45% у 2023 році виникли у 25-кілометровій зоні поблизу лінії фронту.
  • Чим ближче до лінії фронту, тим більше й частіше виникають ландшафтні пожежі.
  • Нерозірвані снаряди та замінування лісів ускладнюють гасіння пожеж.
  • Бойові дії прямо та опосередковано сприяють виникненню лісових пожеж.

Міністр захисту довкілля та природних ресурсів Руслан Стрілець в ефірі телемарафону заявляв, що від російських окупантів постраждала майже третина українських лісів.

Збитки українським лісам станом на січень 2024 становили близько $500 млн. Це приблизна цифра, адже доступу до всіх лісів немає. Під російською окупацією залишаються понад 800 тис. гектарів лісу.

За даними Державного агентства лісових ресурсів України, ліси в нашій державі займають 10,4 млн га. Це приблизно 15,9% лісистості території. А самі ліси сформовані понад 30 видами дерев.

Тема цьогорічного Міжнародного дня лісів — Ліси та інновації: нові рішення для кращого світу. За даними ООН, боротьба з вирубуванням лісів сьогодні вимагає впровадження нових технологій. З їхньою допомогою можна буде запобігти важким кліматичним наслідкам, підвищити продовольчу безпеку.

Раніше ми розповідали, як війна вплине на зміну клімату в Україні.

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.