Як часто можна здавати кров чоловікам та жінкам: МОЗ про правила донорства

Ольга Петухова редакторка сайту
як часто можна здавати кров відповідь МОЗ

Під час війни лікарні потребують набагато більше донорської крові. Особливо після масованих ударів ворога, коли у клініки потрапляє багато поранених людей. Вкотре ми бачимо, як у донорські центри вишукуються великі черги. Дехто буває там багато разів. Проте на число донацій протягом року діють певні обмеження. Як часто можна здавати кров за даними МОЗ — читай у матеріалі. 

Хто і як часто може здавати кров

Аби стати донором в Україні, потрібно відповідати простим вимогам: бути старшим за 18 років та важити більш як 50 кілограмів — остання умова є запорукою того, що взяті під час процедури 450 мл крові не будуть критичними для організму. 

Потенційний донор не має хворіти на інфекційні або паразитарні хвороби, а також на деякі соматичні, повний перелік яких дається на сайті МОЗ

За три дні до здачі крові потрібно відмовитися від прийняття анальгіну та аспірину, не приймати алкоголь дві доби та не палити щонайменше дві години перед процедурою.

На питання, як часто можна здавати кров, в МОЗ відповідають так:

Чоловіки можуть здавати кров не більше 5 разів на рік. Жінки — не більше 4 разів на рік.

Після п’яти регулярних донацій лікарі рекомендують зробити перерву не менш як на 3 місяці.

Подібні норми є оптимальними, і відповідають головній вимозі: після здачі крові організм має встигнути відновити рівень еритроцитів та гемоглобіну.

Жінки можуть здавати кров не так часто, як чоловіки, тому що під менструації жінки втрачають певну кількість гемоглобіну, і після донорства їм потрібно трохи більше часу на відновлення.

В чому користь донорства

Лікарі стверджують, що донорство, якщо здавати кров не часто, в межах норми, є корисним для організму. Дослідження фінських донорів показали, що рівень сердечно-судинних захворювань серед них був на 88% нижчий. ніж звичайний по країні. 

Донори рідше хворіють на онкологію, їхній організм краще бореться з запаленнями й краще знищує вільні радикали, запобігаючи старінню.

Лікарі також гарантують, що забір тієї порції крові, яку зазвичай беруть — 450-470 мл — не може знесилити організм, адже усього в людині циркулює 5-6 літрів крові. І механізм її поновлення запрограмований природою.

Навіть, якщо ти здаєш кров так часто, як дозволяє МОЗ, тобто 4-5 разів на рік, твій організм відновлюється в лічені дні: компоненти плазми повертаються в норму за добу. 

Показники еритроцитів сягають потрібних норм за 4-6 тижнів. Рівень гемоглобіну — за 6-12 тижнів.

Раніше ми давали поради, як підготуватися до донорства

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.

Категорії: Стиль життя