Біохімія холоду: що додати у меню для підтримки організму восени та взимку

Ірина Танасійчук журналістка сайту
як харчуватися взимку

Зміна сезонів випробовує організм, адже температура опускається, а тіло витрачає багато ресурсів, щоб зігрітися. Тож до харчування треба підходити з наукового погляду. Фуд-терапевтка та нутриціологиня Анастасія Голобородько розповіла, як правильно харчуватися восени та взимку та про які біохімічні процеси варто знати. 

Як правильно харчуватися восени та взимку: біохімічні аспекти від нутриціологині

Як пояснює Анастасія, холод вивільняє протизапальний норадреналін, що знижує короткочасний біль при травмі. Він також знижує запалення, одночасно даючи тілу мікрострес. 

Вплив холоду збільшує кількість антиоксидантів глутатіону та супероксиддисмутази, що підтримують печінку та імунну функцію, оптимізують клітинну функцію та захищають від окислювального стресу. 

Також організм додатково спалює жири та реагує на сильний холод. Таким чином він підвищує метаболізм, щоб нагріти тіло, а також спалює жири за допомогою холодового термогенезу. 

Крім цього, тривалий вплив помірного холоду збільшує кількість бурого жиру, що активує метаболізм і покращує використання глюкози. 

— Деякі дослідження показують, що кількість бурого жиру була найвищою у добровольців, які спали у помірному холоді, — пояснює нутриціологиня. 

Холод також збільшує кількість ендорфінів та вироблення норадреналіну. Останній є нейротрансмітером, що бере участь у циклі сну та неспання, надає сильний вплив на енергію, концентрацію уваги, настрій та режим сну. 

Підвищення рівня норадреналіну підтримує здоровий цикл сну та неспання. Викид ендорфінів та подальше відчуття розслаблення допомагають краще засинати. 

Що треба їсти восени та взимку: додай ці продукти до раціону

Тож, зважаючи на вплив холоду, харчування восени та взимку має бути правильним, аби тіло нормально переносило холод. Їжа має ставати теплішою та енергетично ціннішою. 

Також важливо налаштувати своє тіло підключати метаболічну гнучкість. Якщо зазвичай бігаєш — то краще присідай, якщо був (-ла) веганом — поверни до раціону рибу. 

Якщо любиш томати та баклажани — додатково згадай про моркву і фенхель. А до картоплі можна додати буряк та коріння петрушки.

Додай до раціону петрушку, кріп, зелену цибулю та заморожений шпинат. Додавати зелень в основні страви — хід конем для здоров’я та смаку, впевнена нутриціологиня. 

Незайвим буде додати й продукти іноземного походження, а не лише локальні:

Різноманіття — це трохи часнику, кумину та кунжуту й у вас Близький Схід на кухні. Трохи рису, кардамону та куркуми — Індія. Трохи чилі та кориці — латинські аромати, — перелічує Анастасія Голобородько. 

Також придивися до коріння селери, пастернаку та сирого буряку. Картопля — одвічна класика, яка теж обов’язкова для холодів, але їсти її краще запеченою та зі шкіркою. 

Ферментована їжа — теж корисний та обов’язковий елемент твого столу. Квашена капуста, огірки, морква, селера, зелені томати, буряк, пагони часнику та інші овочі — у ферментованому вигляді їхня користь лише збільшується. 

В процесі ферментації відбувається трансформація продукту: дріжджі та бактерії перетворюються в спирт та кислоти. Цукор та крохмаль, завдяки яким цей процес відбувається, діють як природний консервант, саме тому квашені продукти гарно зберігаються. 

Ферментація сприяє росту пробіотиків, які допомагають травленню, моделюванню імунних зв’язків та протидії шкідливим бактеріям. 

Щоб перенести міжсезоння, слід знати правила харчування. Ми розповідали, як харчуватися восени

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.

Категорії: Стиль життя