Як святкують Різдво в різних країнах: традиції Європи, Америки, Японії

Ольга Петухова редакторка сайту
як святкують різдво в різних країнах традиції

Різдво — дивовижне свято, що об’єднує мільйони людей на планеті. Католики, лютерани, протестанти, православні та християни інших конфесій цього дня згадують біблійну історію про земне народження Ісуса, який приніс у світ надію на спасіння. Втім, радіють Різдву й ті, хто просто вірить в зимову казку, у свято оновлення року та усього життя. Як святкують Різдво у різних країнах світу — читай у матеріалі. 

У якій би точці планети ми не зустрічали Різдво, практично скрізь знайдемо його спільні риси: це і чотиритижневий попередній пост, і традиція Святого Вечора, на якому сім’я збирається за столом, щоб скуштувати 12 символічних страв, і відвідування богослужіння та благодійні внески та дари.

Та водночас у святкуванні Різдва у кожній країні є лише свої, особливі та неповторні риси.

Як святкують Різдво в різних країнах: традиції Польщі

Перед тим, як сісти за святковий стіл, рідні в Польщі діляться оплаткою — білим тонким хлібцем, який символізує прощення та єднання. Водночас усі члени сім’ї просять вибачення за все скоєне і бажають всього самого доброго в новому році. Оплатці приписують магічні властивості. Вона здатна відганяти злих духів та зберігати щастя у новому році. 

А от на святковому столі у Польщі можна знайти чимало капустяних святкових страв: приміром, крокети з капустою (krokiety z kapustą), вушка з капустою та грибами (uszka z kapustą i grzybami), капусту з горохом (kapusta z grochem), а ще — суп з оселедця (woda śledziowa).   

Як святкують Різдво в Німеччині

Цікаві традиції святкування Різдва в Німеччині. Там сезон різдвяних свят починається 11 листопада об 11:11 за місцевим часом. Цей період святкування тут називають п’ятою порою року. На майданах старовинних німецьких міст відкриваються галасливі ярмарки, на яких зазвичай їдять, п’ють глінтвейн, співають, танцюють, обіймаються. Діти ж з нетерпінням відкривають адвенти — спеціальні календарі, розраховані на 24 дні, причому в комірці кожного дня заховано по одній цукерці.

Також німці дарують одне одному різдвяники — рослини, завезені в минулому столітті з Мексики. Якщо правильно доглядати за ними, то приблизно до Різдва з’явиться рожева або червона квітка, формою схожа на зірку. У Німеччині також  заведено дарувати горщики з конюшиною — на щастя.

Як святкують Різдво у Великій Британії

У Великій Британії заведено підірвати спеціальну святкову хлопавку Christmas Cracker. З неї сиплються кумедні послання та маленький сувенір. Сюрпризів чекають й від традиційного пирога. В нього, за старовинним звичаєм, вкладають невеликі презенти. Вони натякають на наступний рік: підкова віщує удачу, монета — багатство, а обручка — весілля. 

Ще одна важлива традиція — різдвяне послання короля (раніше — королеви), яке всі британці 25 грудня о третій годині дня дивляться по телевізору.

Як святкують Різдво в різних країнах світу: в Америці

Традицію святкування в США привезли з Європи. Тому тут також вбирають ялинки, співають різдвяні гімни, а на святковий стіл 25 грудня ставлять традиційну індичку. Багато американців п’ють на Різдво коктейль із яєць, алкоголю та вершків, так званий egg-nog.

До речі, американське святкування видно здалеку. Зазвичай вони влаштовують пишну ілюмінацію та прикрашають вулиці. У ці дні світиться все: офіси, магазини та житлові будинки. На вхідних дверях зовні вішають різдвяні віночки. А ще у США вітають один одного масою подарунків. Для цього перед святом більшість магазинів сильно обвалюють ціни. Більш детально, як святкують Різдво в Америці, дізнайся з нашого іншого матеріалу. 

Як святкують Різдво в Японії

Японське свято не релігійне, це радше святковий фестиваль, в якому чудово переплетені споконвічно японські та запозичені з інших культур звичаї. Свято в Японії називається Курісумасу та щорічно відзначається напередодні новорічних свят 25 грудня.

На відміну від західних країн, у Японії не заведено в цей день дарувати подарунки, але японці часто влаштовують шопінг, щоб отримати задоволення від гарної ілюмінації, а заразом закупити необхідну атрибутику для святкування Нового року.

Також японці влаштовувати домашні вечірки або відвідують з друзями кафе та ресторани.

Як святкують Різдво в різних країнах: цікаві факти

Різдво в Австрії

В австрійських містечках на вулиці в різдвяні свята можна зустріти казкове страховисько, на ім’я Крампус. Ця істота з козячими рогами, прикрашена дзвіночками та різками, часто супроводжує святого Миколая, який наділяє діток цукерками та подарунками. А от Крампус, навпаки, шукає неслухняних дівчаток та хлопчиків та намагається забрати їх із собою у печеру. 

Різдво у Франції

Колись на свято французи вибирали найкраще поліно та урочисто обходили з ним навколо святкового столу, і лише потім відправляли його в камін. Зараз поліно знайти складніше, тому його замінили зовні схожим десертом — рулетом, який замість каміна потрапляє на святковий стіл.

Різдво у Фінляндії

Фіни пишаються тим, що Йоулупуккі (він же Дід Мороз, він же Санта-Клаус) офіційно з 1984 року прописаний на півночі країни — у Лапландії, біля Полярного кола. Тому будь-яка дитина з будь-якого куточка світу може відправила послання Діду Морозу до Лапландії й розраховувати на його відповідь.

Дорослі ж 25 грудня зранку всією родиною швидко вбирають ялинку, потім йдуть до церкви, а повертаючись, із задоволенням паряться у сауні.

Різдво у Португалії

До святкового столу тут готують безліч національних страв, серед яких обов’язково мають бути восьминіг з рисом, запечене козеня, печеня з баранини. П’ють за столом чудові португальські вина.

Різдво в Ісландії

В Ісландії також починають завчасно готуватись до світлого свята Різдва. Так, вже 12 грудня на підвіконнях з’являються дитячі черевики, власники яких чекають на появу в них подарунків. Ісландським дітлахам щастить — обдаровує їх не лише Санта-Клаус, а й ще 13 святкових персонажів, схожих і на людей, і на тролів. Два тижні вони щоночі будуть складати подарунки в черевик. Діти, які погано поводилися, замість подарунка знайдуть картоплину, а ті, хто був зовсім нестерпним, отримають триоку кішку з бородавками.

Раніше ми розповідали про Різдво в Україні до 1918 року: що каже історія та чи є 25 грудня ближчим для українців.

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.

Категорії: Стиль життя