Польський журналіст Вітольд Шабловський чотири роки подорожував світом у пошуках кухарів для найкривавіших тиранів 20-го століття. Репортер говорив із ними про меню для деспотів, куштував їхні улюблені страви, а згодом написав книгу — Як нагодувати диктатора.
Вікна Новини поспілкувалися з автором та готові розповісти деталі.
Це не кулінарна книга, хоча детальні рецепти улюблених страв диктаторів у ній все-таки є. Вітольд Шабловський відкриває завісу перед життям тиранів, яке досі було приховане від загалу.
Люди вмирали від голоду у Південній Кореї, а в цей час кухар правителя мав особистий літак, на якому він прямував до Голландії за пивом і сиром та до Японії за рибою до суші. Це дуже типово для всіх диктаторів — вони ніколи не голодують, — говорить поляк.
Кухарі покійних деспотів готували для Шабловського свої коронні страви. Він куштував салати з папаї, рибу в манговому соусі та екзотичні солодощі, просочені щербетом і лимонним сиропом. Та найсмачнішим, каже автор, був улюблений рибний суп Саддама Хусейна.
Для супу необхідна риба, яка водиться лише в Іраку, але можна готувати і з лососем. Крім цього, потрібні мигдаль, морквина, цибуля та ще кілька різних інгредієнтів. Виходить дуже смачно, — ділиться Шабловський.
А ось їжа-фаворит Фіделя Кастро має досить моторошний вигляд. Це традиційна кубинська страва — лечена садо. Для неї вбивають грудне порося та роблять з нього гриль.
Найдраматичніша історія книги — знайомство з кухаркою колишнього диктатора Камбоджі Пола Пота. Він був винуватцем страшного голоду в країні. Але жінка так кохала тирана, що пробачила йому смерті мільйонів співвітчизників і навіть рідної доньки.
Він уже мертвий 20-22 роки, а вона досі за ним сумує. Їй не було з ким поговорити про нього. Пол Пот був коханням її життя. Для неї наша розмова була дуже важливою, адже вона нарешті змогла поділитися своїми почуттями, — розповідає журналіст.
Найсвіжіша книжка, яку Шабловський щойно завершив – про Росію. У ній автор подає погляд з кухні на те, як імперська держава будує пропаганду та криваву політику.
Це книга про те, як Росія робить свою пропаганду, політику, будує імперію через кухню. Я починаю з кухаря, який працював для останнього царя — Миколи. Потім розповідаю про поварів Леніна, Сталіна, кашоварів на фронті Другої світової війни. У книзі є також і про українку, яка готувала для перших космонавтів. Її борщ разом з Гагаріним полетів у космос, — підсумовує репортер.
Остання глава книжки присвячена кримським татарам, які не залишилися під окупацією та разом зі своїми родинами перевезли до материкової України власну кухню.
Нагадаємо, раніше нутриціологиня розповіла про важливі для імунітету продукти, а також які фрукти та овочі їсти в грудні.