З кислими нотками або карамелізовано-солодка? Як обсмаження кави впливає на її смак

Ірина Танасійчук журналістка сайту
обсмаження кави

Фото: Pixabay

Згідно з дослідженням сайту Wise Voter, Україна посідає 25 місце у світі зі споживання кави. Багато українців надають перевагу саме зерновій каві, а не розчинній, однак мало хто замислюється про обсмаження кави й те, як це впливає на смак.

Саме ступінь обсмаження кавових зерен впливає на смакові якості напою, надає йому насиченішого або менш концентрованого смаку. Зерна до обсмаження мають трав’янистий запах, але після обробки змінюють запах та колір.

24 канал розповів про різні види обсмажування, вплив типу обсмаження на смак та якому виробнику кави краще надати перевагу — українському або іноземному. 

Як відбувається процес обсмаження кави

Перш ніж оцінювати, який вид обсмаження кращий, слід розібратись, що означає ступінь обсмаження кави. Це те, наскільки довго зерна будуть смажитись, щоб отримати міцний насичений смак. Зерна можна прожарювати різними способами, щоб домогтись особливого смаку.

Обсмажування кавових зерен відбувається наступним чином: протягом перших хвилин хлорофіл у зернах розпадається, через що зерна змінюють колір із зеленого на жовтий.

Далі зерна з жовтого стають жовто-коричневими, поки нарешті не стають світло-коричневого кольору. Далі внаслідок довгого обсмаження зерна стають темно-коричневими, адже починається процес обвуглення, який дозволяє домогтись чорного кольору напою.

На ступінь обсмаження кави впливають не лише час, але й температура, щільність зерна, країна походження та інші фактори.

Початкові властивості зерна, наприклад, смаковий профіль і теруар — сукупність природних факторів конкретної місцевості, теж можуть залишити свій слід на смакові.

Виробники кави також акцентують на регіоні, де реалізовуватимуть каву. Адже Скандинавські країни полюбляють каву з кислими нотками, а от неаполітанці віддають перевагу солодкій каві, але з гірким присмаком.

Які існують види обсмаження кави

Видів обсмажування кавових зерен є декілька, кожному з них притаманний свій смак та навіть колір.

  • Світле обсмажування. Цей тип характеризується зернами світло-коричневого кольору. Це чудовий вибір для приготування напою ручним методом, фільтр-кави або для запарювання у філіжанці.

Світле обсмажування надає смаку підвищену кислотність та яскравий аромат. Таким способом найчастіше обсмажують зерна якісної арабіки, щоб повністю розкрити смак та насолодитися кислими нотками.

  • Середнє обсмаження. Під час такого обсмажування зерно стає кольору молочного шоколаду. Завдяки карамелізації кава має солодший смак, аніж та, яку роблять із зерен світлого обсмажування. Зерна середнього обсмажування використовують для напоїв на еспресо-машині.
  • Темне обсмаження. Такі зерна мають темно-коричневий колір з масляним блиском. Кава з таких зерен відрізняється низькою кислотністю із гіркувато-солодким смаком. В напої відчуваються нотки горіха, шоколаду, карамелі та паленого цукру.

Українське чи іноземне обсмаження кави: що обрати для свого напою

Існує думка, що іноземні продукти кращі за українські. На це впливає безліч стереотипів про вітчизняну якість. Однак чи завжди слід покладатись на іноземного виробника лише через іншу країну виготовлення на упаковці?

Слід враховувати, що кава іноземного походження може довго доставлятись до України й стояти на прилавках магазинів упродовж багатьох місяців. А з плином часу смакові властивості можуть втрачатись або ставати не такими виразними.

Водночас місцеве обсмаження кави має багато переваг принаймні тому, що покупець має гарантію свіжості. Адже логістика такої кави значно коротша.

Обсмажена кава зберігає свої смакові якості до 3-4 місяців, а далі відбувається зниження насиченості смаку та аромату. Локальна кава зберігатиметься свіжою довше, а отже, матиме яскравіший смак.

Важливо й те, що українські виробники адаптують зерна під запити саме вітчизняного покупця, що можуть відрізнятись від вподобань інших країн.

До того ж українські виробники закуповують свіжу сировину, яка ще не проходила етапи обсмаження, тому у крамниці така кава надходить відносно свіжою, натомість іноземні виробники поставляють кавові зерна у вже готовому стані. А це означає, що в разі логістичних затримок вона поступово втрачатиме свої властивості.

І насамкінець, обираючи, яка ступінь обсмаження кави найкраща і якого виробника обрати, звертай увагу ще й на сорт кавових зерен: арабіку, робусту, ліберіку та інші. Це також має великий вплив на смак і колір кави.

А детальніше про різновиди зерен та найпопулярніші кавові напої можеш дізнатись в нашому матеріалі. 

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.

Теги: Їжанапої