22 березня під час прийому в стоматолога в одній із клінік Києва помер семирічний хлопчик. Попередні дані показали, що серце дитини зупинилося після введення анестезії.
Такі випадки насправді не поодинокі. Люди часто не підозрюють, що можуть мати реакцію на анестезію, зокрема на лідокаїн, який широко застосовують у стоматології. А персонал деяких клінік не має відповідної кваліфікації, щоб допомогти пацієнтам.
І для дітей, і для дорослих залишається актуальним питання — чи допоможуть алергопроби упевнитися у відсутності алергії на анестезію? УП.Життя детально обговорили питання анестезіологом-реаніматологом Іваном Черненком та дитячою алергологинею Катериною Хайдакіною.
Шкірні алергопроби: що це таке та чи дієве
Шкірні алергопроби — це метод діагностики алергії, протягом якої шкіра піддається впливу різних алергенів. Разом з симптомами це допомагає встановити наявність чи відсутність алергії на певну молекулу.
Такі проби допомагають встановити різні типи алергій:
- на пилок, пил, кліщів тощо;
- харчові алергії;
- алергії на медикаменти.
Алергологиня Катерина Хайдакіна каже, що алергопроби на анестетики перед введенням препарату не можуть гарантувати відсутність алергічної реакції. А у випадку введення деяких препаратів навіть підвищують її ризики.
— Найяскравішим прикладом цього будуть шкірні алергопроби на антибіотики, які зараз є забороненими. Наш організм може і не видати алергічну реакцію на той чи інший препарат протягом шкірного тесту.
Але тести можуть призвести до того, що організм стане більш чутливим до антибіотика. Внаслідок цього алергія проявиться пізніше, під час лікування.
Алергопроби людині, яка ніколи не мала алергії на препарати, недієві та необов’язкові. Це зафіксовано навіть в настановах Міністерства охорони здоров’я.
Лікарка пояснює, чому з медичного боку алергопроби не працюють. В шкірі є клітини Лангерганса (тканинні макрофаги), які є одними з ключових клітин, що починають алергічну реакцію по типу анафілаксії. В шкірі й тканинах їх найбільше, а в кровотоці їх майже немає.
Тому саме під час проведення проби ризик анафілаксії вищий, ніж якщо у вену ввести якийсь препарат. На низку анестезіологічних препаратів пробу зробити не вийде, тому що деякі препарати подразнюють шкіру.
Офіційно проводити алергопроби після того, як виникла алергічна реакція, може Всеукраїнський центр материнства та дитинства Національної академії медичних наук України.
Також ця послуга доступна в деяких приватних клініках. Ці проби робляться за конкретними протоколами та під наглядом анестезіолога-реаніматолога.
Коли варто робити алергопроби
Алергопроби на стоматологічні анестетики варто робити, якщо алергічна реакція вже трапилась і потрібно остаточно зрозуміти, на який саме препарат. Без цього проба принесе більше шкоди, ніж користі.
За словами алергологині, реакція на лідокаїн (місцевий анестетик) дуже рідкісна. Іноді алергію плутають з кардіотоксичністю, яка є більш реальною. Виникає цей симптом тоді, коли велика кількість препарату потрапляє в кров і пригнічує серцебиття людини.
Анестезіолог Іван Черненко наголошує, що спершу слід розібратися, яка анестезія планується. У стоматології зазвичай це використання місцевих анестетиків (лідокаїн тощо), седації (коли пацієнт дихає самостійно та при свідомості) чи загальної анестезії.
У разі використання місцевої анестезії трагічні випадки трапляються через токсичний вплив препарату при перевищенні дози, або коли лідокаїн випадково вводиться в вену чи капіляр.
Це призводить до швидшого збільшення концентрації препарату в крові й порушення серцевого ритму.
Інші види анестезії представлені різними препаратами — від ін’єкційних до інгаляційних або газоподібних речовин. Тому зробити алергопробу на всі ці препарати неможливо.
До того ж частина з них має місцевий подразливий ефект, і проба виходить хибно позитивною. Алергічні реакції на анестетики — доволі рідкісна річ, тому визначальним є надання допомоги, а проба.
Також седація чи загальна анестезія вимагають певних навичок анестезіолога й обладнання в клініці.
Як знизити ризики від анестезії під час відвідування стоматолога
Насамперед варто упевнитися у кваліфікації клініки, яка надає послуги. Йдеться про наявність таких елементів:
- наркозо-дихальний апарат;
- монітор життєво важливих функцій;
- дефібрилятор та все, що необхідно для реанімації.
Клініка обов’язково повинна мати ліцензію на лікування під наркозом, а також окрему ліцензію на лікування дітей під наркозом і дозвіл на зберігання наркотичних препаратів.
Анестезіолог, який працює з дітьми, має отримати сертифікат саме дитячого анестезіолога.
Тобто головним є не факт алергопроби, а вміння та готовність медиків надавати допомогу при анафілаксії. Саме кваліфікація персоналу та відповідне обладнання рятує життя в критичних ситуаціях.
Детальніше про види седації та чим відрізняється від наркозу читай у нашому матеріалі.
А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.