Коли худнеш на очах: на які захворювання може вказувати анорексія

Анастасія Грубрина журналістка сайту
анорексія

Одні мріють набрати хоч трохи ваги, інші — скинути бодай кілограм. Наші організми часто влаштовують квести із захворюваннями чи вагою. Однак якщо в тебе почалося різке зниження ваги та анорексія, розповімо, про які хвороби це може сигналізувати.

Чому швидко знижується вага: симптоми можливих хвороб

Анорексія часто не ходить сама. Це розлад харчування, за якого немає бажання їсти, а вага тіла знижується до критичної. 24 Канал розповів, про які захворювання може сигналізувати анорексія.

Цей розлад є частим симптомом кількох хвороб. Тож якщо в тебе зник апетит і знижується вага, варто відвідати лікаря і перевіритися на ряд хвороб.

Анорексія може призводити до ослаблення імунітету, виснаження і недоїдання. А ці симптоми можуть обтяжувати перебіг основної хвороби. Тож, захворюваннями, симптомом яких може бути анорексія, є:

  • Рак. На тлі інтенсивної хвороби чи проходження терапії у пацієнтів може з’являтися анорексія. Злоякісні пухлини впливають на органи, травні зокрема, йдеться у дослідженні.

Променева терапія може викликати нудоту і зміну смакових відчуттів, і це може впливати на наявність апетиту.

Анорексія та рак у поєднанні — дуже небезпечні. Критична втрата ваги в рази ускладнює лікування. Тож пацієнти з онкологією повинні харчуватися збалансовано і постійно.

Фото: Pexels

  • Розлади ШКТ. За наявності розладів шлунково-кишкового тракту будь-який прийом їжі може стати дискомфортним. Як наслідок — людина менше їсть і худне. Медики зібрали актуальні статті на цю тему у дослідженні.

Розладами, які можуть притупляти апетит, є виразковий коліт та хвороба Крона. Вони провокують запальні процеси у кишківнику і порушують засвоюваність корисних речовин.

Впливають на розвиток анорексії також більш поширені гастрит та панкреатит, які викликають печію, нудоту та біль після прийому їжі.

  • Депресія та тривожні розлади. Це ще одна причина, чому може виникати анорексія. Тут втрата ваги спровокована психологічним станом, а не фізичним.

Анорексія може з’являтися у людей з важкими формами депресії, бо проста річ — поїсти — стає обтяжливою і здається непотрібною.

Або ж їсти стає важко через ком у горлі, спазми шлунку чи нудоту.

  • Порушення ендокринної системи. Захворювання ендокринної системи можуть напряму впливати на апетит і анорексію. У такому випадку слід перевірити гормональну панель.

Основні захворювання можуть бути такими: гіпертиреоз, надниркова недостатність, цукровий діабет 1 типу, синдром Кушинга.

Нагадуємо, що самолікування шкодить, тож профілактично відвідуй усіх лікарів хоча б раз на рік.

  • Хвороби нирок. У людей, які мають хронічну ниркову недостатність, анорексія може виникати частіше. Цьому є кілька причин: стрімке накопичення токсинів у крові, зниження апетиту, блювота, нудота, зміни відчуттів смаку і запаху.

Також за ниркової недостатності розвиваються порушення метаболізму, гормональні зміни. А після діалізу відчуття голоду може не бути таким яскраво вираженим.

Фото: Pexels

Апетит під час анорексії: як його покращити

Якщо твоя вага різко зменшується без видимих причин — обов’язково відвідай лікарів та перевірся, чи немає у тебе набутих хвороб або загострень хронічних.

Пам’ятай, що здоровий апетит може пришвидшити лікування і підтримувати організм. Тому для повернення апетиту можна дотримуватися таких правил:

  1. Їж маленькими порціями 5-6 разів на день. Це спростить процес травлення і харчування не буде дискомфортним.
  2. Додай до раціону продукти, що легко засвоюються і швидко перетравлюються. Це супи, пюре, печені овочі, протеїнові коктейлі, фрукти, ягоди, рисова і гречана крупа, минтай, хек, індичка, кролик, цілозерновий хліб, йогурт, ряжанка.
  3. Поступово збільшуй калорійність їжі. Споживай корисні жири — лосось, рослинні олії, авокадо, горіхи. А також продукти з високою кількістю білків. Це забезпечуватиме організм енергією і допоможе поступово повертатися до здорової ваги.

Якщо тема набору ваги для тебе дуже актуальна, ми саме розповідали разом з дієтологинею, як безпечно набрати вагу.

А ще у Вікон є крутий Telegram та класна Instagram-сторінка.
Підписуйся! Ми публікуємо важливу інформацію, ексклюзиви та цікаві матеріали для тебе.